tmavobělka - Melanoleuca sect. Grammopodiae

Do rodu Melanoleuca patří středně velké až velké kloboukaté, lupenaté, masité houby, v dospělosti s plochým, suchým, lysým kloboukem s větším hrbolem. Lupeny tmavobělek jsou husté, bílé, bělavé, růžovooranžové nebo šedohnědavé, vykrojené, zoubkem připojené nebo krátce sbíhavé. Třeň je středový, válcovitý, na bázi někdy rozšířený, podélně vláknitý. Rostou saprotrofně na opadu a zemi. Taxonomicky se tento rod považuje za velmi obtížný. Významným znakem jsou amyloidní, bradavčité výtrusy. V Evropě známo asi 50 druhů. V botanické zahradě roste na záhonech s trsy nejrůznějších druhů trav a v areálu fakulty vedle parčíku před budovou děkanátu na rohu parkoviště. Datum sběru: 25. září, 23. říjen, 29. říjen.

Foto: Jiří Záškoda