Studijní obor Antropologie

Název práce: Automobil: Výraz lokálního patriotismu v historickém a kulturním kontextu

Školitel: prof. PhDr. Jaroslav Malina, DrSc.

Anotace: Vynález a masové rozšíření automobilu změnilo povahu moderní civilizace, bezpochyby způsobilo sblížení životního stylu širokých vrstev v různých částech světa a promítlo se i do architektury, urbanizace a uspořádání veřejného prostoru. V době existence globálních automobilových značek začínáme zapomínat na dobu, kdy existovala úzká vazba mezi národní identitou a konkrétními automobilovými značkami. Úkolem studie bude prozkoumat způsob, jak se v určitých historických epochách promítala do vzhledu, vybavení a výroby některých výrazných automobilových značek (Austin, Citroën, Fiat, Ford, Mercedes, Peugeot, Renault, Saab, Škoda, Volkswagen, Volvo apod.) dobová atmosféra, kolektivní aspirace, očekávání a historické osudy moderních národů.