Studijní obor Fyziologie živočichů

Název práce: Důsledky centrozomálních abnormalit pro lidské embryonální kmenové buňky a buňky z nich diferencované.

Školitel: Mgr. Lukáš Čajánek, PhD.

Centrozom, tvořený párem centriol obklopených pericentriolárním materiálem, je hlavní organizátor mikrotubulů a tudíž se výrazně podílí na kontrole buněčného dělení, polarity a migrace. Deregulace počtu centrozomů a centriol je spojena s genomovou nestabilitou, mutace komponent centriol a cilií souvisí se vznikem řady chorob a vývojových vad. Do jaké míry a v jakém smyslu se komponenty centriol opravdu podílí na vzniku těchto onemocnění, stále zůstává poměrně velkou neznámou. Naše vlastní aktuální výsledky ukazují, že u embryonálních kmenových buněk centrozom není úplně nezbytný k tomu, aby se tyto buňky mohly dělit, je ovšem naprosto esenciální k udržení embryonálních kmenových buněk v nediferencovaném stavu, a to díky efektu na metabolismum některých klíčových proteinů jako např. Oct4 a Nanog. Hlavním předmětem práce na tomto projektu bude studium, do jaké míry je tento fenomén specifický pro dané buňky a proteiny a jakým způsobem je regulován. Základní přístupy budu založeny na kultivaci a diferenciaci embryonálních kmenových buněk, a jejich analýze celou řadou metod, od klasických molekulárně-biologických a biochemických přístupů (western blot, PCR), přes proteomiku, editaci genů pomocí CRISPR/Cas9, až k pokročilým mikroskopickým metodám.