Studijní obor Genomika a proteomika

Název práce: Funkční charakterizace interakčních partnerů rostlinné telomerázy

Školitel: doc. Mgr. Miloslava Fojtová, CSc.

Telomeráza je enzym, jehož primární funkcí je prodlužování telomer, funkčních struktur na koncích lineárních eukaryotických chromozomů. Kromě toho je telomeráza zapojena i do regulace netelomerických procesů. Jelikož udržování telomer i další pochody, jichž se telomeráza účastní, jsou komplexní procesy, je pro pochopení detailního mechanismu fungování telomerázy důležité identifikovat interakční partnery telomerázy a objasnit jejich biologickou funkci. Na základě proteomických a in silico analýz byly vytipovány kandidátní proteiny a náplní disertační práce bude jejich další charakterizace. Kombinací metodických přístupů budou ověřeny interakce telomerázy a příslušných kandidátních proteinů. Budou konstruovány dvojnásobné mutanty s inzercí T-DNA v genu kódujícím proteinovou podjednotku telomerázy a v genech kódujících kadidáty telomerázového interaktomu. Bude analyzována délka telomer a provedena kompletní transkriptomická analýza jednoduchých i dvojnásobných mutantů. Výsledky získané při řešení tohoto projektu přispějí k vyjasnění biologické role interakčních partnerů telomerázy a zapojení těchto proteinů do telomerových i netelomerových funkcí telomerázy.
Poznámka:
Téma je vypsáno pro Kláru Konečnou