Studijní obor Ekotoxikologie

Název práce: In silico modelling of biophysical properties of proteins

Školitel: prof. Mgr. Jiří Damborský, Dr.

This project will focus on in silico protein characterization and prediction of the effect of mutations on various protein properties. Student will study the principles of the protein unfolding, dynamics, stability and enzymatic activity based on the characterization of important interactions within proteins and between proteins and their cognate ligands. The methods of structural bioinformatics and molecular modelling will be used such as molecular dynamic simulations, molecular docking or quantum chemistry calculations. Obtained knowledge will be used in testing and development of software for protein engineering and enzyme analysis.