Studijní obor Biomolekulární chemie

Název práce: Metody NMR spektroskopie pro studium dynamiky biomolekul

Školitel: doc. RNDr. Radovan Fiala, CSc.

Předběžné zadání:
Relaxation of nuclear magnetization carries information on molecular dynamics. Studies of protein backbone dynamics based on the relaxation of amide nitrogen and its interpretation by the model-free method has been used routinely. However, many questions remain open ranging from the theoretical foundations of the model-free methods over the experimental procedures for obtaining the relaxation data to the interpretation of the results and their accuracy. Studies of nucleic acid dynamics based on the relaxation properties of C-13 are even more controversial. The task is to compare various implementations of the model-free and spectral density mapping methods, apply them to the studies of the dynamics of selected model compounds, and compare their results and capabilities.
Literatura:
CAVANAGH, John. Protein NMR spectroscopy :principles and practice. 2nd ed. Amsterdam: Elsevier, 2007. xxv, 885. ISBN 9780121644918.
Poznámka:
As the project requires understanding the theory of nuclear relaxation, the candidate should have a solid background in physics.