Studijní obor Biomolekulární chemie

Název práce: Strukturní a funkční studium RNA vázajících proteinů v metabolismu RNA.

Školitel: doc. Mgr. Richard Štefl, Ph.D.

Předběžné zadání:
RNA vázající proteiny hrají důležitou roli při biogenezi RNA. Tyto proteiny rozpoznávají specifické sekvence RNA, rekrutují různé enzymy na specifická místa, řídí sbalování RNA do správných 3D konformací, nebo se například nespecificky nabalují na RNA a tím ji chrání před degradací. Cílem studia bude zjistit, jak některé RNA vázající proteiny, které jsou spojovány s metabolismem RNA, interagují s RNA. Ke studiu budou použity techniky molekulární biologie a biofyzikální metody. Nukleární magnetická rezonance (NMR) bude použita jako hlavní metoda k získání tří dimenzionálních strukturních informací o studovaných systémech. Tento projekt objasní podstatu některých signálních mechanismů, které řídí metabolismus RNA.