Studijní obor Anatomie a fyziologie rostlin

Název práce: Využití kinetik fluorescence chlorofylu k detekci nízkoteplotního stresu

Školitel: prof. Ing. Miloš Barták, CSc.

Cílem rešeršní a experimentální práce je zjištění senzitivity parametrů odvozených z kinetik fluorescence chlorofylu pro detekci negativních změn způsobených u modelových autotrofních organismů, respektive jejich fotosyntetickém aparátu, stresem nízkou teplotou. Metodickým základem bude využití tradičních technik rychlých (OJIP) a pomalých (Kautského kinetika s analýzou zhášecích mechanismů) testovaných na rostlinném materiálu ovlivněného klesající teplotou (teplotní křivky). Doplňkově budou pro detekci účinků nízkoteplotního stresu využity i modifikované či nové metody vyvinuté v Laboratoři fotosyntetických procesů (Oddělení fyziologie a anatomie rostlin, ÚEB, PřF MU). Bude testováno široké spektrum autotrofních organismů, zejména zástupci řas, sinic, lišejníků, mechů, vyšších sotlin s různým typem metabolismu uhlíku (C3, C4, CAM). Výstupem experimentílní práce bude zjištění několika parametrů, vhodných pro posouzení senzitivity/rezistence fotosyntetického aparátu autotrofních organismů vůči nízkoteplotnímu stresu.
Literatura:
Photosynthesis research protocols. Edited by Robert Carpentier. Totowa, N.J.: Humana Press, 2004. xiii, 344. ISBN 1588292320.,
Plant abiotic stress. Edited by Matthew A. Jenks - Paul M. Hasegawa. Second edition. 1 online r. ISBN 9781118764336.