Studijní obor Genomika a proteomika

Název práce: Vztah mezi modulací exprese genů a aktivací telomerázy

Školitel: Mgr. Eva Sýkorová, CSc.

Eukaryotické chromosomy jsou na svých koncích chráněny specializovanými nukleoproteinovými komplexy telomer. Při každém buněčném dělení jsou zkracovány, proto je jejich udržování zajišťováno specializovaným enzymem (telomeráza), který je např. u člověka aktivní v zárodečných tkáních a neaktivní v somatických buňkách. K aktivaci telomerázy může dojít neprogramově např. v buňkách rakovinných nebo v odpovědi na genotoxický stress, telomeráza je také aktivována u rostlin pro syntézu telomer de novo nebo v různých fázích buněčného cyklu. V poslední době je věnována pozornost tzv. netelomerickým funkcím telomerázy, protože aktivace telomerázy nemusí odpovídat pouze aktivaci její enzymatické funkce na telomeře. O vetšině těchto funkcí není mnoho známo. Jedny z dosud spekulovaných funkcí představují ovlivnění transkripce genů různých buněčných drah prostřednictvím interakcí s proteinovou podjednotkou telomerázy. Dosavadní zjištění jsou však rozporuplná a lze předpokládat, že telomeráza spíše moduluje expresi genů ve spolupráci s proteiny signálních drah nebo buněčného cyklu. Disertační práce bude proto zaměřena na detekci ovlivnění exprese genů, které jsou spojovány s procesy aktivace telomerázy a popis průběhu tohoto ovlivnění pomocí monitoringu telomerázové aktivity s využitím modelových rostlin nebo zelených řas.