Studijní obor Genomika a proteomika

Název práce: Charakterizace DNA vazebných vlastnosti proteinů v závislosti na prostorovém uspořádání a modifikacích nukleových kyselin

Školitel: doc. Mgr. Václav Brázda, Ph.D.

Lokální struktury DNA, které byly popsány u všech živých organismů, mají důležitou úlohu v základních biologických procesech. V závislosti na superhelicitě, sekvenci DNA a interakci proteinů s DNA mohou vznikat v molekulách DNA například křížové struktury, levotočivá DNA, triplexy a kvadruplexy. V rámci tohoto tématu budou studovány interakce DNA vazebných proteinů (například nádorové supresory p53, IFI16, protein SP1 a další) s různými lokálními strukturami DNA pomocí biochemických a molekulárně biologických metod. Komplexy proteinů s DNA budou analyzovány pomocí mikroskopie atomárních sil (AFM), gelové retardační analýzy, hmotnostní spektrometrie aj. Vazebné vlastnosti budou také zkoumány pomocí kvasinkového reportérového systému a chromatinové imunoprecipitace přímo v jádře buněk, lokalizace proteinů bude analyzována pomocí konfokální mikroskopie. Předpokládá se spolupráce se zahraničními pracovišti (University of East Anglia, UK, University of Trento, Italy, National Cancer Center Research Institute, Japan).