Studijní obor Strukturní biologie

Název práce: Impact of 14-3-3 protein on the formation of protein aggregates involved in neurodegenerative diseases

Školitel:

The neuronal cells of patients suffering from neurodegenerative diseases are characteristic by possession of aggregates of several proteins such as tau and Abeta protein. They form toxic aggregates to the different extend depending on the environment and their state (e.g. different post-translational modifications or specific conformational state). The main aim of this PhD project will be to quantify the extent of aggregation of three selected proteins in vitro and in the cell environment. Dependence of aggregation on phosphorylation and the potential interaction with various forms of 14-3-3 proteins will be analyzed mostly by biophysical interaction techniques and the atomic force microscopy. The biological relevance of the in-vitro findings will be tested in cell cultures by fluorescence microscopy.
Poznámka:
RNDr. Mgr. Jozef Hritz, Ph.D. (BNMRS CSB CEITEC MU), učo 107254 - supervisor