Studijní obor Parazitologie

Název práce: Interakce mezi parazitem a hostitelem na příkladu modelových druhů gregarin

Školitel: RNDr. Andrea Bardůnek Valigurová, Ph.D.

Předběžné zadání:
Gregariny (Gregarinasina, Apicomplexa) jsou parazité bezobratlých, kteří se dostávají do popředí zájmu po provedených fylogenetických analýzách, které prokázaly jejich blízkou příbuznost s kryptosporidiemi. Díky svému unikátnímu způsobu přichycení k hostitelské buňce a následnému vývoji jsou gregariny považovány za zvláštní skupinu parazitických protist. Náplní této práce bude studovat vztahy mezi vybranými zástupci dvou řádů (Neogregarinorida a Eugregarinorida) a jejich hmyzími hostiteli. Cíle práce jsou následující: 1.Budou provedeny experimentální infekce vybraných druhů hostitelů s cílem charakterizovat kontrolovaný parazito-hostitelský model vhodný pro další výzkum. 2.Následně bude zkoumán vliv parazita na přežívání, růst a plodnost hostitele v laboratorních podmínkách. 3.Použitím vybraných histologických a imunohistochemických metod bude sledován rozvoj a postup infekce v experimentálně nakaženém hostitelském organizmu. 4.Vhodnými imunohistochemickými metodami bude provedena morfologická analýza buněčných interakcí mezi parazitem a hostitelskou tkání. Předpokládaným výstupem této studie budou nová data, která umožní podrobně analyzovat patogenní vliv neogregarin a eugregarin na hostitele a bude posouzena jejich využitelnost v praxi v biologickém boji proti hmyzím hospodářským škůdcům.