Studijní obor Biomolekulární chemie

Název práce: Kryo-electron mikroskopické studie mechanismů, kterými Leishmania RNA virus (LRV) zvyšuje virulenci kmenů leishmanie

Školitel:

Předběžné zadání:
Twelve million people worldwide suffer from leishmaniasis. Strains of Leishmania Viannia carrying LRV are associated with serious variants of the disease. dsRNAs, released from LRV modulate inflammatory response of the Leishmania-infected macrophages and render them ineffective in clearing of Leishmania infection. The student will use cryo-electron microscopy and tomography to study structural changes of Leishmania cells and LRV virions necessary for the release of LRV dsRNA. Thus, he/she will characterize processes that lead to the increased virulence of LRV carrying Leishmania strains.
Poznámka:
Mgr. Pavel Plevka, Ph.D. (StrvIR CSB CEITEC MU), učo 115541 vedoucí