Studijní obor Biochemie

Název práce: Optoelektrochemické systémy pro afinitní biosensory

Školitel: doc. RNDr. Petr Skládal, CSc.

Cílem práce bude ověřit možnosti konstrukce imunochemických či jiných afinitních biosensorů na bázi převodníků kombinujících optické a elektrochemické techniky. Konkrétně to budou techniky elektrochemiluminescence (ECL) a fotoelektrochemické konverze (PEC) využívající různé typy luminescentních nanočástic, např. kvantové tečky, foton up-konvertující částice, a nebo organické fluorofory vhodně zachycené v převodníkové vrstvě. Přítomná protilátka po vazbě antigenu změní povrchové uspořádání - blokování signálu - buď toku fotonů u ECL, nebo fotoproudu u PEC. Alternativní bude vznik vícevrstevného (sendvičového) imunokomplexu, kdy přenos elektronů proběhne přes navázanou značku. Modelovým imunochemickým systémem bude detekce bakterií a klinických proteinových markerů.