Studijní obor Chemie životního prostředí

Název práce: Profilování metabolických biomarkerů v biologických vzorcích pomocí tandemové hmotnostní spektrometrie

Školitel: PharmDr. Zdeněk Spáčil, Ph.D.

Předběžné zadání:
Lidský metabolismus je neustále ovlivňován expozičními faktory (např. chemickými látkami z prostředí), což vede ke změnám, které mají dopad na zdravotní stav a mohou vést ke vzniku onemocnění. Metabolomika, celkové hodnocení nízkomolekulárních intermediátů a produktů metabolických drah, umožňuje tyto změny zdravotního stavu účinně detekovat a hodnotit. Příprava disertační práce bude zaměřena především na vývoj analytických metod k profilování metabolických biomarkerů pomocí nejmodernějších technik hmotnostní spektrometrie. Orbitrap hmotnostní analyzátor s ultra vysokým rozlišením, hmotnostní analyzátor ToF, trojitý kvadrupól a další špičkové vybavení na pracovišti umožní motivovanému uchazeči vypracovat vysoce kvalitní disertační práci na světové úrovni.