Studijní obor Chemie životního prostředí

Název práce: Rovnovážné vzorkování hydrofobních kontaminantů v tkáních vodních živočichů

Školitel: doc. Ing. Branislav Vrana, PhD.

Předběžné zadání:
A method for equilibrium sampling of organism tissues using polydimethylsiloxane (PDMS) will be developed and employed to assess the biomagnification of pollutants of interest in organisms at different trophic levels in the food chain up to the fish in human diet. PDMS is a highly versatile sampling phase used in various equilibrium sampling devices (Mayer et al. 2003). Polydimethylsiloxane-based equilibrium samplers have been applied to sample organic contaminants in a large variety of human and environmental matrices. Recently, application of polydimethylsiloxane (PDMS) was extended from fluids to biological tissues. When sampling is done in the equilibrium regime, the concentrations present in the PDMS are proportional to free concentrations, chemical activities, and fugacities, enabling thermodynamically based studies of bioconcentration and biomagnification phenomena. The PhD candidate will work in a research team of environmental chemists with a long experience on development and application of passive samplers in investigation of fate of environmental pollutants. The objectives of the PhD study are:
1. Further development of equilibrium passive sampling devices for sensing chemical activity of hydrophobic organic pollutants in aquatic organisms
2. Application of equilbirum passive sampling devices for comparing chemical activity in aquatic biota at different trophic levels with the chemical activity in their aquatic environment. Development of methodology for measurement of bioaccumulation and biomagnification factors of organic pollutants using equilibrium passive sampling
3. Development of a methodology for passive dosing of hydrophobic organic pollutants in bioassays following passive sampling in aquatic biota