Pozvánka na obhajoby bakalářských prací 2023

Dne 26.6.2023 od 9:00 v místnosti 333 (budova B11 v UKB Brno-Bohunice) se budou konat obhajoby bakalářských prací našich studentů:

9. 6. 2023

Štěpán Krejčí

Název práce:     Astrobiology: Status quo and potential for recent plant physiology

Abstrakt: Cílem této práce je představit vědní pole astrobiologie, podat obecně přehled jeho hlavních objektů zájmu, a dále do detailu pojednat o té části astrobiologie, která se zabývá rostlinami. V této druhé části je vysvětlen význam vesmírného výzkumu biologie rostlin a všechny jeho hlavní přístupy a metody jsou posouzeny na historickém pozadí. Zahrnuty jsou také informace o současném pokroku a plány pro blízkou budoucnost. Důraz je kladen na výzkum cévnatých rostlin, jakožto i na ostatní fotosyntetizující organismy jako jsou řasy, sinice a lišejníky. Nakonec jsou shrnuty nejdůležitější závěry a objevy, které astrobiologie přinesla z hlediska fyziologie rostlin.

Jiří Sekerák

Název práce:    Extremofilní autotrofní organismy z polárních oblastí Země jako modely pro exobiologii

Abstrakt: Lišejníky patří mezi extremofilní organismy, které jsou schopny tolerovat i ty nejnepříznivější podmínky na Zemi, a proto jsou vhodnými modelovými organismy pro simulaci jejich přežití ve vesmírných podmínkách. Tato práce se v Úvodu zabývá popisem ekofyziologických mechanismů, které lišejníky využívají v reakci na extrémy prostředí. V experimentální části se práce zabývá stanovením druhové specifity kryorezistance vybraných extremofilních lišejníků studovaných pomocí metody lineárního ochlazování a souběžného monitorování parametrů fluorescence chlorofylu v odezvě na tepoty pod bodem mrazu. Součástí této práce je i přehled pojmů týkající se extremofilie jako takové, extrémních faktorů polárních oblastí a mechanismů přežití lišejníků jako extremofilů.

Dominik Šimko

Název práce:   Iniciace sterilních kultur rostlin určených k mikropropagaci

Abstrakt: Iniciácia rastlín do sterilných podmienok in vitro je prvé štádium mikropropagácie, počas ktorého nastáva povrchová dezinfekcia explantátu. V tomto kroku sa využívajú rôzne chemické látky a celý tento proces povrchovej dezinfekcie je špecifický na rastlinný druh, typ a veľkosť explantátu a na podmienky, v ktorých je rastlina kultivovaná. Rastliny pestované pri vysokej relatívnej vzdušnej vlhkosti majú vyššiu náchylnosti pletív k fytopatogenite. Táto bakalárska práca bola zameraná na optimalizáciu protokolu povrchovej dezinfekcie, prípadne ošetrenie explantátu ešte pred samotnou povrchovou dezinfekciou.