Office for Information and Communications Technologies

Základní zásady bezpečnosti při připojení k síti

Při užívání bezdrátové sítě (WiFi)  dodržujte základní pravidla bezpečnosti

Chraňte svůj počítač
Váš počítač připojený do počítačové sítě je vystaven ohrožení v podobě počítačových virů a červů. Tři jednoduché kroky vám zajistí lepší zabezpečení počítače.

I. Mějte aktivovaný osobní firewall

Osobní firewall představuje software, který vytváří ochrannou hráz mezi vaším počítačem a potenciálně škodlivým obsahem na Internetu. Podle určených pravidel omezuje osobám i programům přístup do počítače nebo do sítě. Pomáhá počítač chránit před hackery a počítačovými viry a červy. K dispozici jsou i kvalitní firewally, které jsou nabízeny zdarma pro nekomerční osobní využití. např. Sunbelt Kerio Personal Firewall
Upozornění pro uživatele využívající systém Windows XP!
Systém Windows® XP obsahuje službu Brána firewall pro připojení k Internetu, kterou stačí zapnout. Není potřeba instalovat nějaký další firewall. Pro běžné použití tento naprosto dostačuje. Informace jak ho zapnout a nakonfigurovat najdete na stránkách Microsoft Security.

II. Udržujte aktualizovaný operační systém vašeho počítače

Vývoj jednotlivých systémů jde neustále dopředu a firmy neustále zveřejňují aktualizace svých produktů, které řeší existující bezpečnostní díry, které potenciálně využívají ke svým útokům hackeři a počítačové viry. Důsledně udržujte své počítače aktualizované. Ze statistik vyplývá, že 98% útoků je vedeno bezpečnostními dírami, které jsou již známé a opravené!

III. Používejte antivirový software

Antivirový software je program, který je dodáván předinstalovaný v počítači nebo který si můžete zakoupit a nainstalovat sami. Pomáhá chránit počítač před většinou viru, červů, trojských koní a dalších nevítaných návštěvníků, kteří mohou počítač "nakazit". Viry, červi a další podobné programy často provádějí škodlivé činnosti, jako je mazání souborů, přístup k osobním datům nebo využívání počítače k útokům na jiné systémy. Doporučujeme využívat produkt AVG. Na http://free.grisoft.com si můžete zdarma stáhnout verzi AVG pro domácí použití.

Podrobný popis jednotlivých kroků pro jednotlivé operační systémy vedoucí k zabezpečnému počítači naleznete na těchto stránkách:

Další články zabývající se touto tematikou můžete najít na stránkách ÚVT MU


Převzato z www stránek http://ups.muni.cz.


login
© 2011 Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity. tel: +420 549 49 1111, e-mail:
Všechna práva vyhrazena.
Webmaster: Alan Kuběna,
Grafický design: © 2011 Mgr. Pavel Brabec,
Obsahová struktura: © 2011 Mgr. Zuzana Kobíková
Počet přístupů: 3318 od 7.10.2011