Obecně biologické informace

 

Pojmenování  a třídění organizmů

Carl von Linné – zakladatel podvojného názvosloví: 

 http://www.biology.webz.cz/carl.php

 

  

ÚROVNě BIOLOGICKé INTEGRACE

  

Organismus je složitý strukturovaný systém.

 

1. Buňka - nejmenší funkční biologický systém schopný samostatné existence i samostatného rozmnožování. (Prokaryotické - 3,5 miliardy let, eukaryotické - 2 miliardy let vývoje podle evolucionistů). Vytvářejí diferencované kolonie - specializace funkcí  (váleč).

 

2. Jedinec (individuum) - funkční biotický systém, jehož existence je časově omezena, a jenž je ohraničen prostorově.

·        1 buňka (nejjednodušší případ)

·        více buněk tvořících tkáně a orgány

 

3. Populace - skupina jedinců téhož druhu - lokální populace - která v určitém čase obývá určitý prostor (kapr v rybníce). Populace je považována za základní jednotku biologické evoluce, neboť na úrovni populace působí podle evolucionistů přírodní výběr.

 

4. Biocenóza (společenstvo) - tvořena souborem populací, které v určitém čase obývají určité území. Např. biocenóza mokřadní louky, lesní paseky … populace: půdní bakterie, trávy, rostliny, hmyz hlodavci... společenstva i v užším slova smyslu - biocenóza louky je tvořena společenstvy bakterií, trav, živočichů, hub ...

 

5. Ekosystém - funkční biologický systém tvořený biocenózou a faktory prostředí, ve kterém se biocenóza nachází. Ekosystém kapky vody, hrudky hlíny, rybníku, louky, kontinentu. Pro suchozemské ekosystémy někteří autoři užívají pojmů biogeocenóza, geobiocenóza.

 

6. Biostroma - souhrn všech živých organismů, které v daném čase obývají planetu Zemi. Biostroma - souhrn všech biocenóz.

 

7. Biosféra - soubor všech ekosystémů Země. Sféra rozšíření života na Zemi včetně lidské společnosti a její kultury. Tvoří ji: biostroma + prostředí.

 

 

Základní charakteristiky živočicha:

Živočich je heterotrofní eukaryotický mnohobuněčný organismus, v jehož vývoji se vyskytují nejméně dvě vrstvy buněk (stadium gastruly)

Buňky jsou diferencovány k určitým úkolům do souborů (tkání) Vnitřní členění je často složité, jak co do počtu buněk a jejich typů, tak i co do rozmanitosti tkání a orgánů. Povrch bývá často jednoduchý.

Tkáně mohou vytvářet orgány nebo soustavy orgánů zabezpečujících životní pochody a funkce pro živočicha typické:

·        Příjem a zpracování organické potravy

·        Dráždivost a orientace v prostředí

·        Schopnost pohybu buď celého živočicha nebo jeho částí (velmi výrazná)

·        (Vyšší nervová a duševní činnost)

·        Rozmnožování (reprodukce – tuto schopnost mají všechny živé organismy)

 

Růst organismů

 

na rozdíl od vývoje, který je kvalitativní změnou, je růst změnou kvantitativní, která ovšem často vývoj doprovází. Růst zajišťuje dosažení určité velikosti, ať již na úrovni buňky, tkáně, orgánu či celého organismu. Velikost organismu je většinou, zvláště v případě živočichů, určena geneticky a odpovídá optimálnímu poměru mezi objemem a povrchem těla a účinností orgánových systémů zajišťujících látkovou výměnu s prostředím. Růst živočichů je tedy většinou limitován dosažením určité velikosti. Výjimkou mohou být např. některé ryby či korýši, jejichž růst pokračuje, i když malou rychlostí, i v dospělosti.

Během zárodečného vývoje nedochází k růstu v období rýhování, kdy se buňky množí, ale zmenšují se. 

V případě růstu musí hodnota syntézy molekul, z nichž se skládá organismus, převyšovat rychlost jejich rozkladu. Platí tedy

 

Růst:  anabolismus / katabolismus  > 1

 

anabolismus = syntéza komplexnějších sloučenin z jednodušších vyžadující dodání energie

katabolismus = rozklad složitějších sloučenin na jednodušší doprovázený uvolněním energie

 

Aktivní růst (množením buněk) je téměř výhradním způsobem růstu. Např. novorozenec má asi 2 x 1012 buněk, naproti tomu dospělý člověk kolem 6 x 1013 buněk, tedy asi 30-krát více.

Pasívní růst – přijímáním vody z prostředí, vytvářením dutin uvnitř těla nebo tvorbou mezibuněčných hmot (které ovšem produkují buňky). Výjimečně se pasívní růst uskutečňuje zvětšováním buněk (vířníci – během vývoje dosáhnou konečného počtu buněk, další růst probíhá jen jejich zvětšováním, nebo svalová tkáň – roste zvětšováním vláken, tuková tkáň)

 

Biotonus - charakterizuje typ látkové výměny. Ten má individuální ráz. Vysoký biotonus existuje tehdy, probíhá-li látková výměna rychle (vitalita, rychlost). Nízký biotonus znamená pomalý metabolismus (snadná unavitelnost, malátnost, pomalost). Lze hovořit i o středním biotonu (norma). (URL 174)

 

 

 

 

Růst jednotlivého organismu URL 175

Růst celé populace

 

Převzato z URL 176.

 

Viz též URL 177.

Růst lidské populace viz URL 178, URL 179. 

 

 

 

 

Faktory a průběh růstu

 

Růst živočichů je přesně naprogramován k dosažení určité optimální velikosti.Ukazuje se, že možný počet dělení výchozí buňky je geneticky omezen. Kromě toho buňky každé tkáně či orgánu vylučují do okolí tzv. chalony. Tyto látky po dosažení určité koncentrace inhibují další proliferaci buněk stejného typu. Růst organismu také významně ovlivňuji mnohé hormony. Hladinu proteosyntézy specificky zvyšuje růstový hormon předního laloku hypofýzy. Jeho nadměrné vylučování u člověka před pubertou způsobuje nadměrný růst organismu (hypofyzární gigantismus). Zvýšené vylučování po pubertě se projeví výrazným zvětšením koncových částí prstů, čelisti nebo nosu (akromegalie). Nedostatečná produkce růstového hormonu před pubertou má za následek nedostatečný růst (nanismus).

Růst organismu také závisí na podmínkách prostředí vzhledem ke specifickým požadavkům organismu. Rozsah hodnot kteréhokoliv faktoru prostředí, kterému se organismus je schopen přizpůsobit, se nazývá ekologická valence. Každý druh organismu má pro možnost svého růstu, vývoje a rozmnožování určitý interval faktorů prostředí, jež se pohybuje od minima přes optimum k maximu hodnot příslušného faktoru.

 

Růstový hormon - viz URL 180.

Izometrický a alometrický růst – viz URL 181.

 

Changing body proportions from infancy to adulthood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alometrický růst člověka. Převzato z URL 182.

 

growth-curve.gif (5891 bytes)

Rychlost růstu člověka (v mm za rok) v závislosti na věku.

Převzato z URL 183.

 

 

3.3.2. Rovnoměrný a nerovnoměrný růst

 

Převzato z URL 184.

 

Alometrie = studium proměnlivých proporcí rozměrů organismu, spojených se změnou jeho velikosti, a to buď v rámci individálního růstu (a. ontogenetická), nebo ve srovnání s příbuznými organismy různých velikostí (a. fylogenetická)

Alometrická rovnice:nechť   y = mxa , kde x a y jsou změřené délky charakteristických částí těla. Tvar rovnice naznačuje nelineární závislost růstu. Předpokládáme  y = 0 pro x = 0, je-li x  celková délka.
    Z toho plyne ln(y) = a ln(x), kde a = alometrický koeficient který odráží změny poměru délek x k délkám y.

Je-li a = 1, potom je y úměrné x a nedochází k žádné alometrii, y je isometrické vzhledem k x.

Je-li a > 1, roste y rychleji než x (pozitivní alometrie).

Je-li a < 1, roste y pomaleji než x (negativní alometrie).

Například u člověka roste hlava pomaleji než torzo. Převzato z URL 184.

 

 

 (počet přístupů od 1.5.07)