Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Oddělení fyziologie a anatomie rostlin

Pracovníci Oddělení fyziologie a anatomie rostlin (OFAR) se zaměřují na pedagogickou a výzkumnou práci v oblasti fyziologických procesů, a to od buněčné úrovně až po úroveň jedince a populace rostlin. Jednotlivé pracovní skupiny jsou odborně profilovány zejména na problematiku využívání vnějších zdrojů látek a energie v metabolických procesech, rovněž na problematiku růstových a vývojových procesů, včetně jejich vnitřní regulace. Pracoviště využívá moderní metodické postupy a přístrojové vybavení při zajišťování experimentální práce na mnoha výzkumných tématech. V současné době se pracovníci zaměřují především na (1) stresovou fyziologii fotosyntézy extremofilních organismů, (2) specializované biofyzikální metody ve výzkumu odolnosti rostlin vůči chladu a mrazu, (3) projevy oxidativního stresu ve fotosyntetickém aparátu chloroplastu, (4) limitní faktory xylémového transportu a vodního provozu rostlin, (5) metabolismus dusíku, (6) studium vlivu perzistentních organických polutantů, (7) studium účinků růstových regulátorů při in vitro kultivaci rostlin, (8) vliv arbuskulární a orchideoidní mykorrhizy na příjem minerálních živin hostitelskými rostlinami.

doc. RNDr. Vít Gloser, Ph.D.
E-mail: vgloser@mail.muni.cz
Web: http://www.sci.muni.cz/ofar/

Naďa Bílá
E-mail: nbila@sci.muni.cz

Laboratoře

• Laboratoř fotosyntetických procesů (Prof. Ing. Miloš Barták, CSc.)
    • Pracovní skupina fotosyntézy extremofilních organismů (EEL)
    • Pracovní skupina ekofyziologie a experimentální algologie
  • Laboratoř minerální výživy a vodního provozu (doc. RNDr. Vít Gloser, Ph.D.)
  • Laboratoř perzistentních organických polutantů (doc. RNDr. Marie Kummerová, CSc.)
  • Laboratoř experimentální histochemie (Mgr. Hana Cempírková, Ph.D.)
  • Laboratoř mykorhizních symbióz (RNDr. Milan Baláž, Ph.D.)

1. 2. 2018

Setkání s odborníkem

CEITEC - Středoevropský technologický institut vás srdečně zve na setkání s odborníkem z vědecké praxe, panem... více

16. 1. 2018

Finanční a organizační podpora vědcům při realizaci setkání s partnery

Tým pro transfer technologií i v roce 2018 poskytuje bezplatný servis zaměstnancům PřF v podobě uspořádání setkání... více

5. 1. 2018

5.výzva TA ČR Gama - ověření výsledků s aplikačním potenciálem (Proof of Concept)

Centrum pro transfer technologií vyhlašuje další výzvu na podporu zvýšení aplikačního potenciálu výsledků... více

2. 1. 2018

Den otevřených dveří na Přf MU

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity znovu pořádá den otevřených dveří speciálně pro zájemce o bakalářské... více

24. 11. 2017

Další setkání s odborníky

Centrum pro transfer technologií Vás srdečně zve na další setkání u kulatého stolu, tentokrát si budete moct... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.