Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Oddělení fyziologie a anatomie rostlin

Pracovníci Oddělení fyziologie a anatomie rostlin (OFAR) se zaměřují na pedagogickou a výzkumnou práci v oblasti fyziologických procesů, a to od buněčné úrovně až po úroveň jedince a populace rostlin. Jednotlivé pracovní skupiny jsou odborně profilovány zejména na problematiku využívání vnějších zdrojů látek a energie v metabolických procesech, rovněž na problematiku růstových a vývojových procesů, včetně jejich vnitřní regulace. Pracoviště využívá moderní metodické postupy a přístrojové vybavení při zajišťování experimentální práce na mnoha výzkumných tématech. V současné době se pracovníci zaměřují především na (1) stresovou fyziologii fotosyntézy extremofilních organismů, (2) specializované biofyzikální metody ve výzkumu odolnosti rostlin vůči chladu a mrazu, (3) projevy oxidativního stresu ve fotosyntetickém aparátu chloroplastu, (4) limitní faktory xylémového transportu a vodního provozu rostlin, (5) metabolismus dusíku, (6) studium vlivu perzistentních organických polutantů, (7) studium účinků růstových regulátorů při in vitro kultivaci rostlin, (8) vliv arbuskulární a orchideoidní mykorrhizy na příjem minerálních živin hostitelskými rostlinami.

doc. RNDr. Vít Gloser, Ph.D.
E-mail: vgloser@mail.muni.cz
Web: http://www.sci.muni.cz/ofar/

Naďa Bílá
E-mail: nbila@sci.muni.cz

Laboratoře

• Laboratoř fotosyntetických procesů (Prof. Ing. Miloš Barták, CSc.)
    • Pracovní skupina fotosyntézy extremofilních organismů (EEL)
    • Pracovní skupina ekofyziologie a experimentální algologie
  • Laboratoř minerální výživy a vodního provozu (doc. RNDr. Vít Gloser, Ph.D.)
  • Laboratoř perzistentních organických polutantů (doc. RNDr. Marie Kummerová, CSc.)
  • Laboratoř experimentální histochemie (Mgr. Hana Cempírková, Ph.D.)
  • Laboratoř mykorhizních symbióz (RNDr. Milan Baláž, Ph.D.)

15. 6. 2018

Rostliny ve znečištěném životním prostředí

Pozvánka na workshop "Rostliny ve znečištěném životním prostředí"

Zveme všechny zájemce z řad zaměstnanců... více

14. 6. 2018

Aktuální trendy v oblasti externího využívání výsledk VaV

24. 4. 2018

Výzva k předkládání návrhů do TAČR Gama

CTT vyhlašuje *Výzvu č. 062018* na podporu zvýšení aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje MU –... více

18. 4. 2018

Co dál po Ph.D. studiu?

Mike Thompson je mladý vědec z USA, který studoval v Německu a po studiích si založil start-up firmu. V průběhu... více

23. 3. 2018

EuroSTEMPeers konference v Ceitecu

5. dubna 2018 se v Ceitec MU bude konat mini-konference na téma kariérních možností ve vědecké sféře. Všichi mladí... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.