Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Oddělení fyziologie a anatomie rostlin

Pracovníci Oddělení fyziologie a anatomie rostlin (OFAR) se zaměřují na pedagogickou a výzkumnou práci v oblasti fyziologických procesů, a to od buněčné úrovně až po úroveň jedince a populace rostlin. Jednotlivé pracovní skupiny jsou odborně profilovány zejména na problematiku využívání vnějších zdrojů látek a energie v metabolických procesech, rovněž na problematiku růstových a vývojových procesů, včetně jejich vnitřní regulace. Pracoviště využívá moderní metodické postupy a přístrojové vybavení při zajišťování experimentální práce na mnoha výzkumných tématech. V současné době se pracovníci zaměřují především na (1) stresovou fyziologii fotosyntézy extremofilních organismů, (2) specializované biofyzikální metody ve výzkumu odolnosti rostlin vůči chladu a mrazu, (3) projevy oxidativního stresu ve fotosyntetickém aparátu chloroplastu, (4) limitní faktory xylémového transportu a vodního provozu rostlin, (5) metabolismus dusíku, (6) studium vlivu perzistentních organických polutantů, (7) studium účinků růstových regulátorů při in vitro kultivaci rostlin, (8) vliv arbuskulární a orchideoidní mykorrhizy na příjem minerálních živin hostitelskými rostlinami.

doc. RNDr. Vít Gloser, Ph.D.
E-mail: vgloser@mail.muni.cz
Web: http://www.sci.muni.cz/ofar/

Naďa Bílá
E-mail: nbila@sci.muni.cz

Laboratoře

• Laboratoř fotosyntetických procesů (Prof. Ing. Miloš Barták, CSc.)
    • Pracovní skupina fotosyntézy extremofilních organismů (EEL)
    • Pracovní skupina ekofyziologie a experimentální algologie
  • Laboratoř minerální výživy a vodního provozu (doc. RNDr. Vít Gloser, Ph.D.)
  • Laboratoř perzistentních organických polutantů (doc. RNDr. Marie Kummerová, CSc.)
  • Laboratoř experimentální histochemie (Mgr. Hana Cempírková, Ph.D.)
  • Laboratoř mykorhizních symbióz (RNDr. Milan Baláž, Ph.D.)

8. 4. 2019

Pozvánka na workshop Klíště - střípky a zajímavosti

Srdečně zveme všechny zájemce z řad odborníků i široké veřejnosti na workshop Klíště - střípky... více

28. 3. 2019

The Biomania Student Scientific Meeting on Biotechnology and Biomedicine 2019

Milí mladí přátelé přírodních věd,
spolek Biomania působící na Přírodovědecké fakultě Masarykovy... více

21. 3. 2019

Několik slov o Michaele

Dovolujeme si sdílet článek o naší bývalé kolegyni a studentce, Michaele Pekarové, se kterou jsme se 19.3.2019... více

7. 3. 2019

Nové PhD pozice

Laboratoř docentky Marcely Buchtové přijme motivované studenty se zájmem o vývojovou biologii.

Pro více... více

21. 2. 2019

Registrace na Business Research Forum aneb BRF je tu pro Vás, pojďte ho dělat s námi!

Srdečně Vás, zaměstnance MU i hosty z externí sféry, zveme na 3. ročník akce Business Research Forum,... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.