Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Laboratoř biologické a molekulární antropologie

Laboratoř biologické a molekulární antropologie byla založena v únoru 2008 jako jedno z pracovišť Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Svou činnost soustředí na výzkum oblasti biologických znaků lidské populace od jejích historických kořenů až k současné žijící lidské populaci.

Tyto populace jsou zkoumány z hlediska jejich:

• proporcí těla
  • zdravotního stavu
  • fyzické zátěže organismu
  • složení jejich stravy
  • migrací
  • příbuznosti u vymřelých populací
  • krevních skupin
  • rekonstrukce podoby
  • barvy očí
  • barvy a struktury vlasů
  • tvaru a rozměrů různých částí lidského těla (složení těla)
  • biologické variability lidské populace vůbec

Mimo výše uvedených výzkumů, provádí také terénní výzkumy na pohřebištích nebo v hrobkách.

Součástí pracoviště je genetická laboratoř zabývající se výzkumem historické DNA.

Laboratoř biologické a molekulární antropologie spolupracuje na výzkumech s dalšími vědeckými pracovišti, antropologickými, archeologickými, biologickými, muzejními a lékařskými.

Kromě výzkumu vědeckého výzkumu historických populací konaného ve spolupráci s archeologickými institucemi Laboratoř biologické a molekulární antropologie poskytuje také servis v podobě soudně znaleckých posudků týkajících se historických populací policejním orgánům i soukromníkům.

Pracovníci Laboratoře biologické a molekulární antropologie se podílejí na výuce studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a to zejména prostřednictvím přednáškové činnosti a vedením bakalářských, magisterských a doktorských prací na témata týkající se biologické podstaty člověka.

Program doktorského semináře podzim 2017

Doktorský seminář ÚEB I (Bi0100) - plán akcí pro podzimní semestr 2017

Pozvánka na setkání s doktorkou Alicí Malenovskou

Centrum pro transfer technologií srdečně zve všechny záujemce na setkání s doktorkou Alicí Malenovskou, která... více

15. 9. 2017

CTT nadále poskytuje organizační servis

Tým pro transfer technologií i nadále poskytuje bezplatný servis zaměstnancům PřF v podobě uspořádání setkání... více

Habilitační přednáška Jakuba Neradila

Laboratoř nádorové biologie (Ústav experimentální biologie a Klinika dětské onkologie, Masarykova univerzita)... více

28. 8. 2017

Výzva na podávání žádostí o finanční podporu

CTT vyhlašuje *Výzvu č. 042017* na podporu zvýšení aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje MU –... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.