Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Laboratoř biologické a molekulární antropologie

Laboratoř biologické a molekulární antropologie byla založena v únoru 2008 jako jedno z pracovišť Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Svou činnost soustředí na výzkum oblasti biologických znaků lidské populace od jejích historických kořenů až k současné žijící lidské populaci.

Tyto populace jsou zkoumány z hlediska jejich:

• proporcí těla
  • zdravotního stavu
  • fyzické zátěže organismu
  • složení jejich stravy
  • migrací
  • příbuznosti u vymřelých populací
  • krevních skupin
  • rekonstrukce podoby
  • barvy očí
  • barvy a struktury vlasů
  • tvaru a rozměrů různých částí lidského těla (složení těla)
  • biologické variability lidské populace vůbec

Mimo výše uvedených výzkumů, provádí také terénní výzkumy na pohřebištích nebo v hrobkách.

Součástí pracoviště je genetická laboratoř zabývající se výzkumem historické DNA.

Laboratoř biologické a molekulární antropologie spolupracuje na výzkumech s dalšími vědeckými pracovišti, antropologickými, archeologickými, biologickými, muzejními a lékařskými.

Kromě výzkumu vědeckého výzkumu historických populací konaného ve spolupráci s archeologickými institucemi Laboratoř biologické a molekulární antropologie poskytuje také servis v podobě soudně znaleckých posudků týkajících se historických populací policejním orgánům i soukromníkům.

Pracovníci Laboratoře biologické a molekulární antropologie se podílejí na výuce studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a to zejména prostřednictvím přednáškové činnosti a vedením bakalářských, magisterských a doktorských prací na témata týkající se biologické podstaty člověka.

18. 4. 2018

Co dál po Ph.D. studiu?

Mike Thompson je mladý vědec z USA, který studoval v Německu a po studiích si založil start-up firmu. V průběhu... více

23. 3. 2018

EuroSTEMPeers konference v Ceitecu

5. dubna 2018 se v Ceitec MU bude konat mini-konference na téma kariérních možností ve vědecké sféře. Všichi mladí... více

26. 2. 2018

5. ročník Letní školy proteinového inženýrství

Loschmidtovy laboratoře opět organizují Letní školu proteinového inženýrství pro šikovné studenty 1. a 2. ročníku,... více

19. 2. 2018

Program doktorského semináře jaro 2018

Doktorský seminář UEB I (Bi0101) - plán akcí pro jarní semestr 2018

2.3. 2018,... více

1. 2. 2018

Setkání s odborníkem

CEITEC - Středoevropský technologický institut vás srdečně zve na setkání s odborníkem z vědecké praxe, panem... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.