Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Laboratoř biologické a molekulární antropologie

Laboratoř biologické a molekulární antropologie byla založena v únoru 2008 jako jedno z pracovišť Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Svou činnost soustředí na výzkum oblasti biologických znaků lidské populace od jejích historických kořenů až k současné žijící lidské populaci.

Tyto populace jsou zkoumány z hlediska jejich:

• proporcí těla
  • zdravotního stavu
  • fyzické zátěže organismu
  • složení jejich stravy
  • migrací
  • příbuznosti u vymřelých populací
  • krevních skupin
  • rekonstrukce podoby
  • barvy očí
  • barvy a struktury vlasů
  • tvaru a rozměrů různých částí lidského těla (složení těla)
  • biologické variability lidské populace vůbec

Mimo výše uvedených výzkumů, provádí také terénní výzkumy na pohřebištích nebo v hrobkách.

Součástí pracoviště je genetická laboratoř zabývající se výzkumem historické DNA.

Laboratoř biologické a molekulární antropologie spolupracuje na výzkumech s dalšími vědeckými pracovišti, antropologickými, archeologickými, biologickými, muzejními a lékařskými.

Kromě výzkumu vědeckého výzkumu historických populací konaného ve spolupráci s archeologickými institucemi Laboratoř biologické a molekulární antropologie poskytuje také servis v podobě soudně znaleckých posudků týkajících se historických populací policejním orgánům i soukromníkům.

Pracovníci Laboratoře biologické a molekulární antropologie se podílejí na výuce studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a to zejména prostřednictvím přednáškové činnosti a vedením bakalářských, magisterských a doktorských prací na témata týkající se biologické podstaty člověka.

7. 3. 2019

Nové PhD pozice

Laboratoř docentky Marcely Buchtové přijme motivované studenty se zájmem o vývojovou biologii.

Pro více... více

21. 2. 2019

Registrace na Business Research Forum aneb BRF je tu pro Vás, pojďte ho dělat s námi!

Srdečně Vás, zaměstnance MU i hosty z externí sféry, zveme na 3. ročník akce Business Research Forum,... více

21. 2. 2019

Přihlášky pro Erasmus+

Ještě tento týden můžete zasílat přihlášky pro studijní a pracovní pobyty v rámci programu Erasmus+.... více

15. 2. 2019

Program doktorského semináře - jaro 2019

Doktorský seminář ÚEB I (Bi0100) - plán akcí pro podzimní jaro 2019

14.3.... více

1. 2. 2019

Studujte u nás!

Rádi bychom vás informovali o možnostech studia na Oddělení fyziologie a imunologie živočichů (OFIŽ).

V... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.