Ústav experimentální biologie – Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Laboratoř biologické a molekulární antropologie

Laboratoř biologické a molekulární antropologie byla založena v únoru 2008 jako jedno z pracovišť Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Svou činnost soustředí na výzkum oblasti biologických znaků lidské populace od jejích historických kořenů až k současné žijící lidské populaci.

Tyto populace jsou zkoumány z hlediska jejich:

• proporcí těla
  • zdravotního stavu
  • fyzické zátěže organismu
  • složení jejich stravy
  • migrací
  • příbuznosti u vymřelých populací
  • krevních skupin
  • rekonstrukce podoby
  • barvy očí
  • barvy a struktury vlasů
  • tvaru a rozměrů různých částí lidského těla (složení těla)
  • biologické variability lidské populace vůbec

Mimo výše uvedených výzkumů, provádí také terénní výzkumy na pohřebištích nebo v hrobkách.

Součástí pracoviště je genetická laboratoř zabývající se výzkumem historické DNA.

Laboratoř biologické a molekulární antropologie spolupracuje na výzkumech s dalšími vědeckými pracovišti, antropologickými, archeologickými, biologickými, muzejními a lékařskými.

Kromě výzkumu vědeckého výzkumu historických populací konaného ve spolupráci s archeologickými institucemi Laboratoř biologické a molekulární antropologie poskytuje také servis v podobě soudně znaleckých posudků týkajících se historických populací policejním orgánům i soukromníkům.

Pracovníci Laboratoře biologické a molekulární antropologie se podílejí na výuce studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a to zejména prostřednictvím přednáškové činnosti a vedením bakalářských, magisterských a doktorských prací na témata týkající se biologické podstaty člověka.

14. 7. 2017

Proof of Concept Workshop

Centrum pro transfer technologií MU a Jihomoravské inovační centrum pořádají pro všechny zájemce z řad výzkumných... více

24. 5. 2017

Cena z Intel ISEF

Student Martin Mátl získal za svou práci Identification of dsRNA Mycoviruses in Plant-Pathogenic... více

12. 5. 2017

Soutěž diplomových prací

Soutěž diplomových prací s environmentálním zaměřením Školské zařízení Lipka ve spolupráci s partnery vypisuje... více

12. 5. 2017

Den fascinace rostlinami

Náš Ústav se po dvou letech opět účastní mezinárodní akce s názvem Den fascinace rostlinami. Cílem je ukázat... více

24. 4. 2017

Aktivity pro pracovníky PřF MU v oblasti transferu technologií

Vážení kolegové,

v návaznosti na projekt OP VVV Rozvoj transferu technologií MU nyní máte možnost využít... více

• Studium v inspirativním prostředí Univerzitního kampusu Bohunice.