Masaryk University in Brno

BIODIVERSITY Research Group

Referee reports 1999 (in Czech)

 

Faculty of Sciences

cara.gif (807 bytes)
 
 Prof. Ing.
 J. Koblížek,
 CSc.
 

Hodnocení výzkumného záměru Masarykovy univerzity v Brně CEZ : J07/98 : 143100010

Řešitel: Prof. RNDr. Jaromír Vaňhara, CSc.

Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy

Výzkumný záměr je řešen pracovníky tří biologických kateder, a to v rámci šesti dílčích okruhů:

Biosystematika rostlin
Geobotanika
Biosystematika a ekologie bezobratlých
Hydrobiologie
Drobní savci
Paraziti obratlovců

Na úseku biosystematiky rostlin byla studována populační diverzirta a mikroevoluční jevy u vybraných modelových skupin cévnatých rostlin: Eleocharis palustris agg., Festuca ovina agg., Poa pratensis agg., Achlillea millefolium agg. a Pilosella bauhunii agg. U jednotlivých komplexů bylo sledováno 50-200 klonů u nichž byly prováděny morfologické a karyologické analýzy, a také kultivační experimenty. K provádění náročných analýz byla vybudována laboratoř molekulární taxonomie rostlin, kde bude možné studovat variabilitu genomu druhů a populací pomocí PCR analýzy. V roce 1999 byly přijaty do tisku 3 práce a na konferencích bylo předneseno 6 příspěvků.

Na úseku geobotaniky byla vyvinuta a algoritmizována metodika modelování prostorových vztahů diverzity společenstev cévnatých rostlin a enviromentálních faktorů v krajinné úrovni, která byla otestována v národním parku Podyjí. Dále byly testovány metody formalizované klasifikace vegetace na příkladu luk a suchých trávníků České republiky a byly definovány statisticky odvozené sociologické skupiny druhů těchto vegetačních typů. V  oce 1999 byly publikovány 2 práce, 3 práce byly přijaty do tisku, 6 prací je připraveno k tisku a na konferenci byl přednesen 1 příspěvek.

Na úseku biosystematiky a ekologie bezobratlých byl dokončen prodromus bezobratlých Biosférické rezervace Pálava, kde bylo zjištěno 3047 druhů dvoukřídlého hmyzu, z toho je 34 druhů nových pro vědu. Z vodních bezobratlých bylo nalezeno 1576 druhů. Dále byl prováděn výzkum potravních vztahů mezi opylovači (čmeláky) a různými odrůdami jetele lučního. Celkem bylo publikováno 39 prací, 1 práce je přijata do tisku a na konferencích bylo předneseno 5 příspěvků.

Na úseku hydrobiologie probíhal výzkum vodního hmyzu především v oblasti Jeseníků, Krkonoš, Šumavy a Českomoravské vrchoviny. Pro ČR byl zjištěn nový druh jepice a podařil se potvrdit výskyt pošvatky Capnopsis schilerii, která byla považována za vyhynulý druh. Při studiu fytobentosu byl výzkum soustředěn do Podyjí, Moravského krasu, Jeseníků a Bílých Karpat, kde byly rovněž sledovány i aerofytní řasy. Cílem výzkumu je vytvořit mapy výskytu jednotlivých druhů s možností neustálé aktualizace. V roce 1999 byly do tisku přijaty 4 práce a byly předneseny 2 příspěvky na konferencích.

Na úseku drobných savců bylo dokončeno dlouhodobé monitorování drobných zemních savců v Orlických horách a Hrubém Jeseníku a pokračovalo sledování dynamiky a diverzity drobných savců především v aluviálních a horských ekosystémech. Byla dokončena první fáze mapování výskytu netopýrů na území Moravského krasu a české části Západních Karpat. Kromě populační ekologie probíhají i behaviorálně ekologické výzkumy, a to ve spolupráci s ÚBO AV ČR. V roce 1999 byly publikovány 3 práce, 2 studie jsou připraveny k tisku a na konferencích bylo předneseno 14 příspěvků.

Na úseku parazité obratlovců se výzkum soustředil do dvou oblastí. Jednak je to studium monogeneí, kde je sledována biologická diverzita cizopasníků ryb v různých podmínkách prostředí. Přitom je velmi důležitý vliv enviromentálního stresu. Druhou oblastí je analýza interakcí patogenních druhů spirotech, hematofágních členovců a savců. V tomto ohledu je významná Lymeská borelióza, kde kromě klíštěte může dojít k infekci i jiným hematofágním členovcem. Bude potřeba provést na vybraných lokalitách analýzu interakcí jednotlivých přenašečů patogenních druhů spirochet. V roce 1999 byly přijaty do tisku 3 práce, 15 prací je připraveno k tisku a na konferencích bylo předneseno 48 příspěvků.

Na řešení výzkumného záměru pracovalo v roce 1999 celkem 33 pracovníků, z toho 21 učitelů a odborných pracovníků a 12 technických pracovníků. Přístrojové vybavení jednotlivých pracovišť a řešitelských týmů je na velmi rozdílné úrovni. Proto byla většina investičních a neinvestičních prostředků použita především na vybavení špičkovou optikou, laboratorními přístroji a počítači. Na úseku biosystematiky rostlin byla dobudována laboratoř molekulární taxonomie a v příštím roce by měla být vybudována další laboratoř pro úsek parazitů obratlovců. Pro zlepšení pracovních podmínek a prostorového vybavení bude v příštím roce provedena adaptace sklepních prostor.

Pro rok 1999 bylo v plánu publikovat 47 časopiseckých příspěvků, 3 monografie a 3 instalace WWW. Celkem bylo publikováno 44 časopiseckých prací, 3 monografie, 14 prací bylo přijato do tisku, 23 prací je připraveno k tisku a byly instalovány 4 WWW. Kromě toho bylo předneseno 76 příspěvků na konferencích, mnohé z nich mají charakter časopiseckých příspěvků.

Na řešení výzkumného záměru bylo přiděleno 1 400 000,- Kč na investice a 1 235 000,- Kč na neinvestiční prostředky.

Výsledky předložené ve zprávě k výzkumnému záměru CEZ: J07/98: 143100010 za rok 1999a dosažená publikační aktivita jsou na velmi dobré úrovni. Rovněž se podařilo splnit stanovené cíle jednotlivých dílčích okruhů a čerpané finanční prostředky jsou adekvátní dosaženým výsledkům. Je třeba zvláště vyzvednout, že se těchto výsledků podařilo dosáhnout v biologickém výzkumu, který vyžaduje dlouhodobé sledování a shromažďování dat.

Při podrobnějším rozboru je možné pozorovat nevyváženost mezi dosaženými výsledky u jednotlivých dílčích okruhů. Jistě bude mít svůj vliv stupeň rozpracovanosti jednotlivých výzkumných prací, právě pro dlouhodobý charakter biologického výzkumu, velikost a věkové složení jednotlivých řešitelských týmů a snad i přidělené finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že jsem měl k dispozici pouze celkovou finanční částku na výzkumný záměr, nemohu se k této problematice zodpovědně vyjádřit. Pro objektivní srovnání jednotlivých dílčích okruhů by bylo vhodné, aby pracovníci, kteří se publikačně podílejí na výsledcích určitého dílčího okruhu, byli uváděni v jeho řešitelském týmu, a to i v případě, že už jsou uvedeni v jiném týmu.

 

V Brně dne 8.12. 1999   

Prof. Ing. Jaroslav Koblížek, CSc.

Ústav lesnické botaniky, dendrologie a typologie
Lesnicá a dřevařská fakulta MZLU
Zemědělská 3, Brno
 

cara.gif (807 bytes)
 
 Doc. Dr.
 J. Pelikán,
 DrSc. 
 

Zhodnocení výzkumného záměru:

Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy.

Řešitel: Prof. RNDr. Jaromír V a ň h a r a, CSc.

Se zájmem a pozorností jsem si prostudoval zprávu o řešení VZ Masarykovy univerzity CEZ: J07/98:143100010 a považuji ji za výbornou. Obsahuje výsledky práce za rok 1999, tj. první rok výzkumu a perspektivní výhled na další období do r. 2003. Souborně lze konstatovat, že jak odborná úroveň výzkumů a jejich organizace, tak vazby na světové směry výzkumných snah jsou dobré a plně akceptovatelné. Nanejvýš aktuální je zaměření na problematiku biodiverzity a její změny, neboť v celosvětovém měřítku probíhá koroze genofondu, mizejí druhy rostlin i živočichů a překvapivě rychle se mění a ochuzuje druhová skladba biocenóz.

Celkové zaměření dílčích úkolů VZ odpovídá personálnímu složení výzkumných týmů a jejích technickému vybavení. Obé se uvážlivě zdokonaluje a doplňuje. V oblasti biosystematiky rostlin je velmi perspektivní zaměření na karyologická studia, která přinášejí pozoruhodné výsledky. V geobotanice byla vyvinuta metodika modelování prostorových vztahů cévnatých rostlin k faktorům prostředí na úrovni krajiny. Velmi úspěšně je rozvíjena systematika a ekologie bezobratlých živočichů, o čemž svědčí již nyní bohatá publikační činnost. Velmi intenzivně se provádí inventarizace bezobratlých živočichů rezervací a bioticky významných krajinných celků ČR, což je mimořádně cenným přínosem k poznání biopotenciálu ČR. Jde o velmi záslužnou činnost, neboť toto druhové bohatství je neustále ohrožováno a ničeno anthropickými zásahy do krajiny. Záslužný je také výzkum trofických vztahů mezi opylovači a jejich potravními rostlinami. Tyto vazby jsou trvale ohrožovány sílícím znečišťováním našeho prostředí. Rostoucí eutrofizace našich vod je dalším, velmi ožehavým problémem, který je v rámci tohoto programu řešen. Současně prováděná inventarizace vodních organismů přináší zcela nové poznatky o jejich výskytu a rozšíření ve střední Evropě. Přínos těchto studií k hygieně našich vod je nesporný. Významná je také činnost pracovníků studujících savce. Zdaleka ještě není dokončen výzkum rozšíření zejména netopýrů a hlodavců na našem území. Se solidním výzkumem savců v našich oblastech se totiž začalo až teprve v posledních desetiletích po druhé válce. Ucelené znalosti zejména o drobných savcích jsou proto stále neucelené a potřebné. Úspěšně řešená je v předkládaném VZ i problematika parazitologická. Řada publikací byla zveřejněna z výzkumu monogeneí na území ČR a SR. Velmi aktuální je i současné zaměření na výzkum boreliózy u nás, který přináší zcela nové a velmi potřebné poznatky.

Úspěšná dosavadní činnost výzkumů v rámci stávajícího VZ je nesporná. Je doložena především rozsáhlou publikační činností pracovníků, která je za uplynulý rok dokonce dvojnásobně větší oproti plánovanému množství.

Zabezpečení výzkumného záměru odborné, personální i přístrojově-technické se mi jeví dobré v rámci daných možností. Finanční prostředky jsou čerpány uvážlivě a hospodárně. Je věnována pozornost odbornému růstu zúčastněných pracovníků. Je také věnována snaha o možnosti rozšiřování výzkumného týmu.

Ze všech těchto důvodů považuji zprávu o VZ za plně vyhovující ve všech směrech. Doporučuji příslušné komisi její přijetí, schválení a finanční zabezpečení výzkumného záměru i do dalších let.

 

V Brně dne 8.12. 1999   

Doc. Dr. Ing. Jaroslav Pelikán, DrSc.

emeritní pracovník AV ČR
Klatovská 26
Brno 602 00
 


Home - BIODIVERSITY Research Group