Sekundární stavba stonku

Teoretický souhrn

Na sekundárním tloustnutí stonku se podílejí dva sekundární meristémy: kambium a felogén.

Kambium se zakládá ve středním válci jakožto prstenec meristematických buněk, probíhající jak cévními svazky (svazkové, fascikulární kambium), tak dřeňovými paprsky (mezisvazkové, interfascikulární kambium). Svazkové kambium produkuje centripetálně elementy xylému a centrifugálně elementy sekundárního floému. Nápadná je proměnlivost cév sekundárního xylému v průběhu vegetační sezóny - cévy tvořené v počátku vegetační sezóny ("jarní dřevo") mají větší světlost než cévy diferencované později, tzv. "letní dřevo". Tyto přechody jsou vidět i makroskopicky pouhým okem a z počtu takto vytvořených letokruhů lze snadno určit stáří rostliny, stejně tak jako ze síly letokruhů lze odhadnout příznivost místních klimatických podmínek v daném roce pro růst sledované rostliny. Mezisvazkové kambium produkuje buňky dřeňových paprsků. V dřeňových paprscích lze pozorovat stopy kambia z předešlých let.

Činností druhého sekundárního meristému felogénu jsou nahrazena primární krycí pletiva, do té doby zabezpečující stonku ochranu před nepříznivými biotickými i abiotickými vlivy. Felogén se zakládá v některé z vrstev primární kůry, případně se může založit až v pericyklu. Stejně jako kambium, i felogén produkuje buňky směrem dovnitř i navenek. Navenek jsou to buňky korku (felém), dovnitř pak zelené, chloroplasty obsahující vrstvy felodermy. Celý komplex felému, felogénu a felodermy nazýváme peridermem (sekundární pokožkou). Buňky felému mají suberinizované buněčné stěny a primární pletiva základní a krycí nacházející se nad vrstvou felogénu postupně odumírají, neboť vrstva korku jim zamezí v přísunu živin. V případě, že se felogén zakládá periodicky vždy v hlubších vrstvách stonku, odumírají i vrstvy sekundárního krycího pletiva a vytváří se tzv. borka.

Praktická část

Z víceleté větévky podražce (Aristolochia durior) zhotovíme dostatečný počet kvalitních příčných ručních žiletkových řezů. Zhotovení tenkých řezů je náročné, vzhledem k vysokému podílu sklerifikovaných buněk ve větévce. Případné vzduchové bubliny je možné odstranit působením sníženého tlaku pomocí vývěvy či vakuové pumpy. Barvením floroglucinolem lze zvýraznit sklerifikované buněčné stěny.

Sekundární stavba čtyřleté větvičky podražce (Aristolochia durior)

Příčný řez, celkový pohled, barveno floroglucinolem
Příčný řez, detail cévních svazků a středního válce, barveno floroglucinolem
Příčný řez periferními oblastmi