Úvod
Historie
Základní pojmy
Zemětřesení
Tsunami
Vulkanizmus
Svahové pohyby
Požáry
Ostatní
Literatura
Odkazy

 

Přírodní katastrofy a environmentální hazardy

multimediální výuková příručka

Velké požáry Sibiře (červenec - srpen 1915)

Velké požáry Sibiře roku 1915 jsou zřejmě největšími ničivými požáry zaznamenanými v historii. Při této katastrofě byl zničen les na ploše 1 milión km2 od pohoří Ural až po centrální Sibiř. Lesní porost v okolí řeky Angary o rozloze 250000 km2 (rozloha Německa) lehl zcela popelem. Tyto gigantické požáry byly způsobeny následkem velkého období sucha, jednoho z nejhorších v dějinách Sibiře. Porosty tajgy byly zcela vysušeny, stejně jako více než 500000 km2 rašelinišť,v nichž rašelina prohořela do hloubky 2 m. Požáry vyprodukovaly kouř o hmotnosti až 180 . 106 t, hodnotu shodnou s následkem nukleární války. Hustý kouř se v atmosféře dostal až do výšky 12 km. Viditelnost se v místě katastrofy snížila na 4-20 m a ve vzdálenosti 1500 km byla stále jen 100 m. Následkem tohoto se snížil přísun solární energie k povrchu a průměrná teplota klesla o 10°C. Přesto se jedná o velmi lokální katastrofu, požár totiž v důsledku odlehlosti území nebyl jinde vůbec zaznamenán. A vzhledem k malé hustotě obyvatelstva byly i ztráty mizivé.

Z této a podobných událostí (požáry v Kanadě a Aljašce) je možno ovšem usuzovat, že podobné rozsáhlé požáry jsou v jehličnatých lesích severní polokoule poměrně častou záležitostí. V současné době představují hazardy hlavně pro dvě největší země světa, Kanadu a Rusko.

Závěrem je nutno položit si otázku, zda tyto (jakkoli gigantické) požáry mohou být považovány za velkou katastrofu, vzhledem k stanovené definici. Ztráty na životech byly minimální. Zničení lesů je bezesporu velkou ekologickou ztrátou. V rámci environmentálních hazardů a přírodních katastrof zaujímáme ovšem poněkud jiné stanovisko.

>> Zpět <<
Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!