Antispamový filtr pro uživatele serveru Bilbo

a obdobný návod pro uživatele serveru Elanor

Hlavní odlišnosti od nastavení na serveru Elanor:

Uživatel si může zvolit jeden ze tří způsobů jak se spamy zacházet:

Volba jedné z těchto možností se provede editací souboru ~/.procmailrc, kde je nutno příkazem INCLUDERC vložit odpovídající procmailový profil a dále je nutno v souboru ~/.forward zařídit přesměrování do programu procmail. Hlavní odlišností je to, že na rozdíl od Elanor nedochází k automatickému filtrování e-mailů přes program spamassassin, pokud si uživatel nenastaví příslušná pravidla v souborech ~/.procmailrc a  ~/.forward. Toto řešení zohledňuje i uživatele, kteří si automatické filtrování nepřejí nebo mají individuální požadavky.

Jak si tedy ručně antispamovou kontrolu zapnout?

Základní nastavení (spamy se pouze označují):

1) Spustím program putty, ssh (nebo v nejhorším telnet) a naloguji se na server Bilbo

2) Pomocí příkazu mkdir vytvořím adresář mail:

mkdir ~/mail

(případnou chybovou hlášku "File exists" lze ignorovat, znamená to pouze, že tento adresář již existoval)

3) Zkopíruji vzorové soubory příkazy:

cp -i /usr/pkg/etc/.procmailrc-template ~/.procmailrc

cp -i /usr/pkg/etc/.forward-template ~/.forward

(v případě, že se při kopírování program cp zeptá, zda je možné přepsat existující soubory, dojde při potvrzení k přepsání vašich případných individuálních nastavení vzorovými soubory. Např. přepsáním již existujícího souboru ~/.forward přestane fungovat veškeré přeposílání pošty na jiné adresy. V tomto případě je možno přeposílání vyřešit úpravou souboru ~/.procmailrc - viz níže) 

Takto zkopírovaný  soubor ~/.procmailrc obsahuje příkaz INCLUDERC, který zajistí, že se načte profil procmailrc.ovt0. Tím se Vám automaticky začnou značkovat všechny e-maily jako spamy nebo hamy a dále již žádné další nastavení na Bilbovi není potřeba a lze použít existující návody pro Windows. (spamy jsou ukládány do zvláštní složky např. v MS Outlooku).

Pro pokročilejší existují další dvě možnosti filtrace:

1) Pošta se třídí tak, že se v adresáři ~/mail na serveru Bilbo vytváří soubor spam. Toho lze dosáhnout úpravou příkazu INCLUDERC v souboru ~/.procmailrc, kde je nutno místo profilu procmailrc.ovt0 načíst profil procmailrc.ovt1.

(při používání této možnosti se může stát, že soubor se spamy bude natolik velký, že vyčerpá veškerou uživatelskou quotu. Proto je potřeba tento soubor pravidelně kontrolovat a vymazat) 

2) Spam se rovnou vymaže, ale existuje zde nebezpečí, že se omylem vymaže i chtěný e-mail (pravděpodobnost je sice 1:1000, ale přece jen se to může stát). Tato konfigurace obnáší úpravu příkazu INCLUDERC v souboru ~/.procmailrc, kde je nutno místo profilu procmailrc.ovt0 načíst profil procmailrc.ovt2.

Editaci souborů je doporučeno provádět pomocí lokálních editorů, jako např. vi, pico nebo joe (na příkazové řádce napíšu:  "vi  ~/.procmailrc" nebo "pico ~/.procmailrc"). Možností nastavení pravidel v ~/.procmailrc je více a nemusí se týkat jenom spamů. Ve vzorovém ~/.procmailrc jsou např. předchystané možnosti pro zahazování hlášení od MU antiviru nebo možnost přeposílat přefiltrované e-maily na dané adresy. Při úpravách souboru ~/.procmailrc  je vhodné postupovat podle vložených komentářů.

Doporučení pro další studium: 

manová stránka programu procmail (man procmail, man procmailrc a man procmailex)

http://www.ics.muni.cz/services/security/spamassassin.html

http://spamassassin.org/

http://www.procmail.org

P. Padrta a D. Hanžl, 04.08.2006