Carpinaceaehabrovité

Carpinus betulus – habr obecný

 

Habr obecný je 6–20 m vysoký strom s rozkladitou korunou. V mládí má chlupaté, později olysávající letorosty. Borka je šedobílá, hladká.

Listy jsou střídavé, podlouhle vejčité, 5–12 cm dlouhé a 3–6 cm široké. Čepel je na okraji dvojitě pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, na bázi zaokrouhlená, až mělce srdčitá. Řapík je 10–15 mm dlouhý, v mládí chlupatý, později olysává.

Květenstvím habru jsou jednopohlavné jehnědy. Samčí jehnědy jsou válcovité, asi 4–6 cm dlouhé, květy se 7–12 tyčinkami jednotlivě v úžlabí brvitých listenů. Samičí jehnědy jsou válcovité, řídké,  6–15 cm dlouhé, květy po dvou v úžlabí opadavého listenu, blizny fialově červené. Kvete v dubnu až květnu.

Plodem habru je široce vejcovitý, zploštělý, žebernatý oříšek s 3–5 cm dlouhým trojlaločným plodním křídlem. V jednom plodenství bývá až 8 párů oříšků. Habr obecný plodí ve 20–30 letech, oříšky dozrávají v říjnu.

Tato dřevina se dožívá stáří maximálně kolem 150 let, původní je v celé Evropě, na Kavkaze, v severním Turecku a Íránu. U nás je habr obecný rozšířený v teplých oblastech, do chladnějších oblastí proniká místy údolími řek, např. Ohře, Jizery, Vltavy, Labe a Úpy. Jeho zastoupení na našem území se zvyšovalo v souvislosti s činností člověka zejména v období subboreálu a subatlantiku. Velký vliv na jeho rozšíření v nedávné minulosti mělo zkrácení doby obmýtí lesů, neboť habr zmlazoval z pařezů rychleji než ostatní dřeviny.

Habr je dřevina poměrně málo náročná na světlo, snese i značný zástin. Častá je u něj ektomykorrhiza např. s druhem ryzec kroužkatý (Lactarius circellatus). Rozmnožuje se nedozrálými semeny na podzim anebo zralými semeny po stratifikaci na jaře.

Habr obecný má svůj význam v lesnictví. V parcích a zahradách se užívá do živých plotů, protože dobře snáší zastřihávání. Pěstuje se také jako okrasná dřevina v celé řadě kultivarů např.s panašovanými nebo laločnatými listy nebo s převislými větvemi. Kultivary s kulovitým nebo sloupovitým tvarem koruny jsou velmi často vysazovány podél cest, v městských parcích nebo na sídlištích.

Několik habrů obecných najdeme v botanické zahradě ve formacích Rostlin lužního lesa a Rostlin bukových a jedlobukových lesů. V areálu fakulty jsou za budovou č. 5 vysazeni dva jedinci kultivaru ´Fastigiata´.

 

Větévka s mladými listy

 

Detail letorostu

 

List – svrchní strana

 

List – spodní strana

 

Samčí květenství

 

Detail kmene