Fagaceaebukovité

Fagus sylvatica – buk lesní

 

Buk lesní je statný, 35–40 m vysoký strom se štíhlým kmenem a s kulovitou, bohatě větvenou korunou. Borka je i u starých stromů hladká, stříbrošedá. Letorosty jsou bělavě chlupaté, později lysé, červenohnědé. Pupeny jsou dvouřadě střídavé, tenké, vřetenovité,   10–25 mm dlouhé, skořicové barvy.

Listy buku lesního jsou celistvé, krátce řapíkaté, eliptické, až vejčitě eliptické, 5–10 cm dlouhé a 3–7 cm široké, celokrajné, až mělce zubaté, na okraji zvlněné. Na vrcholu jsou zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, na líci jsou leskle tmavě zelené, na rubu světle zelené. Okraje listové čepele jsou dlouze pýřité. Palisty buku jsou úzké, světle hnědé, opadavé. Na podzim se listy buku lesního zbarvují do světle žluté až světle hnědé barvy.

Květy jsou jednopohlavné. Samčí květy v paždí listů v dlouze stopkatých svazečcích, okvětí 3–4 mm dlouhé, vně dlouze pýřité, tyčinek 6–10. Samičí květy jsou uspořádané po dvou v červené číšce porostlé chlupatými, později dřevnatějícími výrůstky. Buk lesní kvete v květnu.

Plodem jsou asi 10 mm dlouhé, hnědé, lesklé, trojboké nažky zvané bukvice, uzavřené po dvou v hnědé, dřevnaté, asi 2 cm dlouhé číšce, která se otevírá čtyřmi chlopněmi.

Buk lesní se dožívá 200–400 let, plodit začíná v 50–80 letech. Původní je tato dřevina v celé Evropě, na severu zasahuje do jižního Švédska, na východě do západní Ukrajiny. Buk lesní je citlivý k vyschnutí a pozdním mrazům, nesnáší záplavy a zamokření. Vyhledává vlhké, provzdušněné, humózní a minerálně bohaté půdy. Buk žije v mykorrhize s četnými druhy vyšších hub, ovlivňuje půdu bohatým opadem listů a vegetaci nižších pater také silným zástinem.

V České republice je rozšířen téměř po celém území v nadmořských výškách v rozmezí od 300 do 1000 m n. m., chybí v nížinných oblastech, kde jsou pro něj nedostatečné srážkové podmínky.

Buk lesní je naší nejrozšířenější lesní dřevinou, zaujímá asi 5 % lesní půdy. Jeho dřevo je ceněno především v nábytkářském průmyslu. Z bukvic se dříve lisoval olej, bukvice se dají  jíst jako oříšky, jsou důležitou potravou lesních živočichů.

Buk lesní je vysazovaný v parcích jako okrasná solitérní dřevina. Pěstuje se řada listem i habitem dekorativních kultivarů.

V botanické zahradě najdeme buk lesní ve formaci Podhorský les. V zahradě rostou i dva kultivary buku lesního: kultivar ´Pendula´ s převislými větvemi je vysazen vedle vilínu japonského (Hamamelis japonica) za jezírkem U žáby; kultivar ´Atropurpurea´ s purpurově zbarvenými listy roste solitérně hned u vchodu do zahrady z ulice Veveří. V areálu fakulty podél ulice Kounicovy roste kultivar ´Albovariegata´, který má žlutobíle panašované listy. Tento jedinec byl pravděpodobně naroubovaný na podnož se zelenými listy, která vyrašila. V podstatě jde o strom s dvěma kmeny, kdy na jednom jsou listy panašované a na druhém zelené.

 

Větévka s mladými listy a samčími květenstvími

 

Samčí květenství

 

Spodní strana listu

 

Detail kmene

 

Fagus sylvatica ´Albovariegata´