Ginkgoaceaejinanovité

Ginkgo bilobajinan dvoulaločný

 

Opadavý, 30–40 m vysoký strom s kuželovitou širokou korunou. Borka je šedá, u starších stromů hluboce brázditá. Listy vyrůstají ve svazečcích na zhruba 4 cm dlouhých brachyblastech. Čepel listu má klínovitý tvar, je rozeklaná na dva laloky, vzácněji na tři    nebo není rozeklaná. Řapíky listů jsou dlouhé 2–9 cm, čepel je dlouhá 7–10 cm a široká 5–8 cm. Na podzim před opadem se listy zbarvují ostře žlutě. Jinan je dvoudomý strom. Tyčinky jsou seskupeny do jehnědovitých útvarů 3–5 cm dlouhých, vyrůstajících na brachyblastech. Vajíčka (obvykle 2, vzácně 1–3) vyrůstají na dlouhých převislých stopkách, v semeno dozrává obvykle pouze jedno. Semena jsou až 3 cm velká, kulovitá, zelená, po dozrání žloutnou a zapáchají. Vnější osemení je dužnaté, vnitřní peckovité, tvrdé. První semena přináší stromy staré 20–30 let. Jinany obsahují kolem 60 biologicky aktivních látek, jsou to například některé flavonoidy, organické kyseliny a terpeny.

Jinan dvoulaločný je jediný reliktní zástupce skupiny Ginkgophyta, tzv. „živoucí fosilie“. Fosilní nálezy dalších příbuzných rodu jinan pocházejí mnohdy až z konce prvohor, tj. z permu, a z počátku druhohor, tedy z triasu. V současnosti je jinan vysazován jako parková a zahradní dřevina.

Přírodní lokality tohoto druhu jsou v jihovýchodní Číně, v provinciích An-chuej, Če-ťiang a Kuej-čou ve výškách kolem 750 m n. m. Roste na vlhkých, dobře propustných, živných a hlubokých půdách. Patří k dřevinám, které poměrně dobře snáší znečištění a suché ovzduší. V Japonsku a v Koreji je velmi často pěstován zejména u chrámů.

První semena byla do Evropy dovezena v roce 1730 z Japonska, na našem území byl první strom vysazený v roce 1809.

Jinan je dlouhověký strom dožívající se až 2000 let věku.

Jinan u vrátnice a strom rostoucí vlevo od děkanátu Přírodovědecké fakulty byly vysazeny v padesátých letech 20. století, starší jsou jedinci rostoucí ve skupině rostlin Japonska a Číny, o nichž se jako o vzrostlých stromech zmiňuje ve své publikaci z roku 1948 F. Jirásek. Nejmladší je jinan rostoucí naproti děkanátu.

 

Holé větve s patrnými brachyblasty

 

Listy

 

Loňská semena

 

Detail kmene