Magnoliaceaešácholanovité

Magnolia ×soulangeanašácholan Soulangeův (syn. magnólie Soulangeova)

 

Šácholan Soulangeův je opadavý, až 5 m vysoký, keř, vzácně strom. Mladé letorosty i pupeny jsou zelenavě chlupaté. Listy má tento šácholan 10–20 cm dlouhé, obvejčité, na vrcholu zašpičatělé, kožovité, na rubu pak chlupaté.

Květy jsou vzpřímené, široké asi 10 cm v průměru, růžové, u některých kultivarů jsou vně purpurové, na bázi fialové, uvnitř bílé. Okvětních lístků je 6 až 9, jsou často dovnitř zahnuté. Šácholan Soulangeův kvete od dubna do května. Souplodí měchýřků jsou načervenalá, vzpřímená, přibližně 6–10 cm dlouhá. Zralá souplodí připomínají šišku, odtud také pochází české rodové jméno této dřeviny, neboť slovo šách je starý dnes již nepoužívaný výraz pro šišku.

Šácholany jsou teplomilné stromy nebo keře, poměrně citlivé na mrazy. Na světě existuje asi 75 druhů, které rostou zejména v jihovýchodní Asii a v Severní a Střední Americe. Daří se jim na živinami bohatých, mírně kyselých půdách. Kvetou časně zjara ještě před olistěním a jsou často vysazovány jako solitéry v parcích a zahradách.

Šácholan Soulangeův je hybridem, který vznikl roku 1820 ve Fromontu u Paříže křížením šácholanu obnaženého (Magnolia denudata) a šácholanu liliokvětého (Magnolia liliiflora). U nás byl tento hybrid jako první vysazen v roce 1944 v Praze v Královské oboře. Existuje mnoho kultivarů tohoto šácholanu.

Vzrostlé stromy rostoucí v areálu fakulty vedle budovy děkanátu jsou přibližně šedesát let staré. V letech 2008−2009 byly v areálu PřF MU vysazeny jiné druhy rodu Magnolia.

 

Květy

 

Květ

 

 

Vnitřek květu

 

Kvetoucí habitus

 

Listy

 

Detail spodní strany listu

Detail kmene