Rutaceaeroutovité

Poncirus trifoliatacitronečník trojlistý

 

Citronečník je 1–3 m vysoký keř, popřípadě 3–7 m vysoký strom, se zploštělými, zelenými, lysými letorosty a 2–7 cm dlouhými, tuhými trny.

Listy jsou kožovité, střídavé, trojčetné, lístky jsou přisedlé, obvejčité až eliptické,  3–6 cm dlouhé, na okraji vroubkované a na bázi šikmé. Řapík je křídlatý, dlouhý 0,8–2,5 cm.

Květy má citronečník pětičetné, bílé, 3–5 cm v průměru, petaly jsou široce rozložené. Květy mají 8–10 tyčinek. Citronečník trojlistý kvete v dubnu až květnu ještě před olistěním, květy příjemně voní. Plodem je asi 3–5 cm velká, mnohosemenná, plstnatá bobule, která  má ve zralosti žlutou barvu. Plod je vonný, dužnina je však málo šťavnatá, trpká až hořká, proto není plod jedlý.

Citronečník trojlistý je jediným druhem rodu Poncirus. Je to teplomilný druh, kterému se u nás daří v chráněných polohách a na živnějších, bohatších půdách. Pro svoji odolnosti k chladu se citronečníky používají jako podnože pro citrusové rostliny. Původní je tato dřevina v Koreji a v severní Číně. U nás jsou citronečníky pěstovány zřídka v parcích a zahradách. Dřevina je atraktivní na jaře v době květu, na podzim, kdy se jí listy vybarvují do výrazné žluté barvy, i v zimě, kdy jsou na bezlistých větvích nápadné velmi dlouhé trny.

V Botanické zahradě najdeme hned několik exemplářů tohoto druhu. Jeden z nich je pod metasekvojí na záhonu s Linnéovým systémem. Další stromky rostou ve formaci rostlin Japonska a Číny.

 

Květy

 

Habitus v květu

 

Nezralý plod

 

Zralý plod