Fagaceaebukovité

Quercus pubescens – dub pýřitý (šipák)

 

Dub pýřitý je 7–15, vzácně až 20 m vysoký strom, na exponovaných stanovištích keř, s tmavou, hrubě kostkovitě rozpukanou borkou a s křivým kmenem. Letorosty jsou tenké, stejně jako vejcovité pupeny hustě šedě až hnědě plstnaté.

Listy dubu pýřitého jsou velmi proměnlivého tvaru, obvejčité, až eliptické, 4–8 cm dlouhé, 3–6 cm široké, na bázi srdčitě zaokrouhlené, až klínovité. Čepel listu je peřenolaločná až peřenodílná se 4–8 páry zaokrouhlených nebo zašpičatělých laloků. Listy jsou měkké a ploché, až tuhé a zprohýbané, zelené až šedozelené, v mládí oboustranně hustě plstnaté, svrchní strana později olysává. Řapík je u dubu pýřitého zřetelný, dlouhý 0,6–1,8 cm.

Květy jednopohlavné, skládají jednopohlavná květenství. Samčí květy jsou uspořádány v      6 cm dlouhých jehnědách. Samičí květy se třemi čnělkami jsou přisedlé, popřípadě na 8 mm dlouhých stopkách. Šipák kvete v květnu, později, než ostatní domácí duby.

Žaludy jsou úzce vejcovité, 8–18(–25) mm dlouhé, uspořádané po 1–4. Číška je tenkostěnná s hustými drobnými šupinami, které jsou hustě pýřité.

Šipák je světlomilná a teplomilná dřevina, která dává přednost bazickým podkladům a velmi dobře snáší sucho. U nás roste dub pýřitý v nejteplejších oblastech středních a západních Čech a jižní Moravy. Původní je ve střední, západní a jihovýchodní Evropě, v Malé Asii a na Kavkaze.

V botanické zahradě najdeme dub pýřitý ve formaci Dubohabrový háj.

 

Mladý list – spodní strana

 

Listy

 

Obrůstající pařez