Rosaceae – růžovité

Rosa hugonis – růže Hugova

 

Růže Hugova je vysoký, rozkladitý keř s mírně obloukovitě prohnutými, až 4 m dlouhými, tmavě hnědými větvemi. Letorosty jsou červenohnědé, ostny štíhlé, přímé, nebo mírně zahnuté, různé velikosti, mezi ostny bývají přimíšené štětiny.

Listy jsou lichozpeřené se 4–7 jařmy lístků. Lístky jsou obvejčité až eliptické, na vrcholu tupé, nebo zašpičatělé, na bázi okrouhlé, na okrajích zubaté, nebo dvojitě zubaté. Lístky jsou 0,8–2 cm dlouhé, oboustranně lysé, jen v mládí na rubu jemně chlupaté.

Květy jsou jednotlivé na brachyblastech, asi 5 cm v průměru. Korunní lístky mají jasně světle žlutou barvu, kališní lístky jsou celokrajné. Růže Hugova kvete od dubna do května.

Plodní stopky jsou štíhlé a lysé, šípky drobné, kulovité, sytě hnědočervené, až hnědočerné, asi 1,5 cm v průměru, s vytrvalým kalichem.

Domovinou růže Hugovy je západní Čína. Do Evropy byla tato růže přivezena koncem 19. století. Byla často využívána k hybridizaci s dalšími druhy růží. U nás je významnou dekorativní dřevinou, která je nápadná na jaře žlutými květy, po odkvětu listy a na podzim plody. Je občas vysazována v parcích jako solitérní dřevina.

Růže nese jméno po páteru Hughu Scallenovi, který působil koncem 19. století v západní Číně. Z jedné ze svých cest poslal semena této žlutokvěté růže do botanické zahrady v Kew v Londýně, později byl tento druh na jeho počest pojmenován růže Hugova.

V botanické zahradě najdeme velký keř růže Hugovy podél plotu s ulicí Veveří naproti formaci rostlin Dubohabrový háj.

 

Květ

 

Květy

 

 

Habitus v květu

 

 

List