Fabaceae – bobovité

Sophora japonicajerlín japonský

 

Jerlín japonský je opadavý strom dosahující výšky až 25 m s širokou a kulovitou korunou. Má šedohnědou borku, která je u starších stromů hluboce brázditá. Letorosty jerlínu jsou tmavozelené, v mládí lehce chlupaté. Složené listy mají 3–8 párů vejčitých až eliptických krátce řapíkatých lístků. Listy jsou 15–25 cm dlouhé, na bázi řapíku jsou drobné čárkovité palisty. Listy se na pozdim barví do žluta (obr. 17).

Květenstvím jerlínu je lata žlutobílých květů, které jsou slabě vonné, dlouhé  do 1,5 cm. Lata může být 15–35 cm dlouhá a čítat může až 65 květů. Kalich je pěticípý s cípy trojúhelníkového tvaru. Korunní lístky jsou rozlišené v pavézu, křídla a člunek: pavéza je okrouhlá až obvejčitá, křídla obvejčitá, člunek podlouhlý. Plodem je válcovitý lusk s 1–6 semeny, který je dužnatý, lysý a zaškrcovaný mezi jednotlivými semeny. Lusky mohou být dlouhé až 8 cm, v našich podmínkách obvykle nedozrávají. Semena jsou 7–9 mm dlouhá, vejčitá, žlutozelené barvy, která se mění až na hnědou a černou.

Jerlín japonský kvete v červenci a v srpnu a pro tuto pozdní dobu kvetení je druhem ceněným zahradníky. Často se pěstuje v zámeckých i městských parcích jako solitér, ale i v městských uličních stromořadích. V Brně je jerlín pěstován poměrně hojně. Krátké stromořadí lemuje nově ulici Nové sady, vzrostlé exempláře jsou v době květu nápadné    na ulici Pekařská v blízkosti nemocnice u sv. Anny.

Domovinou jerlínu japonského je překvapivě východní Čína a Korea, v Japonsku    je jerlín pěstován jako kulturní dřevina a místy zde zplaňuje. V Evropě je jerlín japonský vysazován od 18. století, první záznamy pocházejí z roku 1747. Do Čech se první exemplář dostal v roce 1835. Jeden z nejstarších stromů roste od roku 1910 v zámeckém parku v Lednici na Moravě. Jerlín japonský je rostlinou dlouhodobě využívanou v tradiční čínské medicíně, kromě toho se z jeho lusků získává žluté barvivo používané dosud jako přírodní potravinářské barvivo.

V botanické zahradě roste vzrostlý exemplář druhu Sophora japonica u plotu, několik metrů vpravo od vchodu do botanické zahrady z ulice Veveří. Dalším zajímavým druhem z rodu Sophora je Sophora davidii, mladý exemplář tohoto druhu, který kvete modrými květy, byl v roce 2010 vysazen v zadní části zahrady ve formaci dřevin Japonska a Číny.

 

Detail kmene

 

 

Letní habitus

 

Podzimní zbarvení listů