Staphyleaceaeklokočovité

Staphylea pinnata – klokoč zpeřený

 

Klokoč zpeřený je opadavý keř, vzácně malý strom, dosahující výšky 1,5–5 m, který má olivově zelené chlupaté letorosty se dvěma vstřícnými pupeny na konci. Pupeny jsou zašpičatěle vejcovité, po stranách kýlnaté, lysé, zelené, někdy s fialovým nádechem. Borka je světle žíhaná, hladká.

Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, se 2–3 jařmy. Lístky jsou vejčité, na vrcholu zašpičatělé, na bázi zaoblené a na okraji jemně pilovité. Jsou 5–10 cm dlouhé a 3–4 cm široké, svrchu tmavozelené, ze spodní strany šedozelené, oboustranně lysé, nebo jen na žilkách chlupaté. Palisty klokoče zpeřeného jsou čárkovité, 10–25 mm dlouhé, opadavé.

Květy jsou uspořádané v 5–12 cm dlouhých bohatých latách. Kališní lístky jsou kopinaté,   7–12 mm dlouhé a 3–5 mm široké, bílé, nebo narůžovělé. Korunní lístky užší než kališní, bílé, nebo narůžovělé. Tyčinky vyčnívají z květů. Klokoč kvete v květnu až v červnu.

Plodem klokoče zpeřeného je tobolka kulovitého, až hruškovitého tvaru, která je 2–3pouzdrá, 20–40 mm dlouhá a 25–35 mm široká. Tobolky jsou nafouklé, zelené, později nahnědlé, svraštělé. Semena kulovitého, nebo hruškovitého tvaru, velmi tvrdá, světle hnědá, lesklá, asi 10 mm velká.

Klokoč zpeřený roste zejména v suťových a roklinových lesích na humóznějších půdách, vzácně v teplomilných doubravách. Vyskytuje se roztroušeně v teplejších oblastech Moravy, v Čechách je pravděpodobně jeho výskyt druhotný.

V současné době se klokoč zpeřený vysazuje zejména jako okrasná dřevina, dekorativní je nejen v době květu, ale i svými nafouklými tobolkami. Ze semen klokoče se zhotovovaly růžence, později korále a jiné šperky. Jeho dřevo je ceněno v řezbářství. Klokoč je také dobrou medonosnou dřevinou.

V Botanické zahradě Masarykovy univerzity najdeme několik jedinců klokoče zpeřeného. Kromě systematického záhonu roste klokoč i ve formaci Rostliny Pálavy, a také u plotu s ulicí Kotlářskou.

 

Květy

 

Květy

 

Listy

 

Detail větévky

 

Habitus