Caprofoliaceaezimolezovité

Viburnum rhytidophyllum – kalina vrásčitolistá (syn. kalina svraskalá)

 

Kalina vrásčitolistá je v našich podmínkách 2–4 m vysoký, široce rozložitý stálezelený keř s přímými větvemi a robustními plstnatými letorosty. Ve své domovině může být kalina i malý strom.

Listová čepel je vejčitě eliptická, až podlouhle kopinatá, 7–18, vzácněji až 25 cm dlouhá, na okraji celokrajná, popřípadě slabě zubatá. Listy jsou na líci zelené, lesklé, výrazně vrásčité, roztroušeně plstnaté až lysé. Spodní strana listů je nápadně chlupatá, hvězdovité trichomy jsou šedé až žlutavě hnědé. Řapíky listů jsou robustní, 1–3 cm dlouhé, hvězdovitě chlupaté. Pupeny jsou nahé.

Květenstvím kaliny je okoličnatý vrcholík o průměru 7–20 cm, plochý nebo občas mírně vypouklý. Květy jsou smetanové nebo žlutavě bílé, páchnoucí, v květenství všechny stejné. Korunna je kolovitá, korunní trubka je dlouhá 5–7 mm, tyčinky často vyčnívají z korunní trubky. Kalina vrásčitolistá kvete v květnu až červnu. Plodem jsou červené peckovice velké  ± 8 mm, které jsou později černé a lesklé.

Domovinou kaliny vrásčitolisté je střední a západní Čína. Do Evropy byla introdukována v roce 1900, v ČR se pěstuje od roku 1910, poprvé byla vysazena v Průhonicích. Kalina vrásčitolistá je oblíbená zejména díky stálezeleným listům a nápadným květenstvím a je často vysazována do parků i do soukromých zahrad. Pěstují se i kultivary a hybridy. V botanické zahradě se pěstuje V. ×pragense, kříženec s druhem Viburnum utile, který byl získán roku 1955 v Praze.

V areálu Přírodovědecké fakulty MU na Kotlářské ulici najdeme mnoho exemplářů kaliny vrásčitolisté zejména podél plotu s ulicí Kounicova a proti vrátnici podél cestičky vedoucí k botanické zahradě. Několik jedinců křížence Viburnum ×pragense najdeme přímo v zahradě vpravo od hlavní cesty, která vede od branky z ulice Veveří, naproti formaci Lužního lesa.

Květy

 

Listy

 

Svrchní strana listu

 

Spodní strana listu

 

Detail větévky

 

Větev s květy