Želva vroubená
Testudo marginata

Tento druh želv dorůstá největší velikosti – až 35 cm a hmotnosti 5 kg. Podobá se vzezřením na želvu žlutohnědou. její krunýř je však podlouhlý a zadní štítky zejména u samců prodloužené a mírně nahoru zahnuté. Spodní část krunýře je často zřetelně vklenutá dovnitř. 

 

Vyskytuje se pouze na Balkánském poloostrově, zavlečena byla také na Sardinii a v severní Itálii. Žije v křovinách na pobřeží nebo v nižších polohách, byla však zjištěna i v nadmořských výškách do 2000 m.

 

Vzhledem ke své velikosti je vhodné chovat tuto želvu pouze v prostorném venkovním výběhu a nezbytná je možnost studeného zimování.

 

Námluvy probíhají podobně jako u želvy žlutohnědé. Samci jsou aktivní nejvíce na jaře a na podzim, vyhledávají samice především za nižších teplot a po dešti. Jakmile samici naleznou, nadběhnou ji, očichají a snaží se kousnout do předních končetin. Samici oťukávají a, pokud se snaží uniknout, pronásledují a koušou do zadních končetin. Nakonec vyleze na samici a zasune ocas pod krunýř samice, kde se pokouší najít její kloaku. Při páření se samci ozývají vzdychavými hlubokými zvuky. Samice snáší obvykle 10-15, ale někdy i více vajec v jedné snůšce.