ZPRÁVA O PRACOVNÍM POBYTU NĚKTERÝCH ČLENŮ „B6"
ZA MOŘEM, ZA POLÁRNÍM KRUHEM I JINDE
 
Rok 1996 proběhl pro mnohé členy „B6" ve znamení spanilých jízd do dalekých krajin. Účelem bylo nejen naučit se v cizích zemích něčemu novému, ale také zjistit, zda „B6" své členy dostatečně připravila na život v neznámých podmínkách.
Ze zimy do zimy ještě větší odcestoval sběrač-rezerva. Na univerzitě ve finském ?? strávil celý semestr a jelikož jiných rostlin ke zkoumání moc nebylo, naučil se určovat mechy, což se zatím nikomu jinému z celé „B6" nepodařilo. Že zbytek Šestky na rezervu nezapomněl, dokazuje níže uveřejněný e-majl (za odměnu nám sběrač-rezerva přivezl netvrdnoucí a nemrznoucí chléb z Olandských ostrovů, který doporučil konzumovat s banány).
Již v brzkém jarním období se vydal vzdělávat na univerzitu v Lancasteru (UK) sběrač-nosič. Naštěstí toto vzdělávání trvalo pouze týden, takže na nosiči nestačilo zanechat trvalé následky, které při vstřebávání počítačových programů u netechnicky zaměřených jedinců obvykle hrozí. A tak se nakonec nosič vrátil spokojen, s bohatou kořistí literatury z londýnského knihkupectví Foyles. Radost z úlovku nakonec zastínila i skutečnost, že mu kvůli návštěvě knihkupectví málem ufrnklo zpáteční letadlo.
V posledních dubnových dnech se sběrač-nosič vydal přes La Manche ještě jednou, tentokrát přímo po vodě. Začátek cesty absolvoval v doprovodu několika českých a moravských vodomilných živlů, pak už byl ale zcela ponechán napospas osudu a anglickému vodomilnému živlu, s nímž byl nucen spolupracovat na výzkumu vodních toků. Ze zahraničních úspěchů sběrače-nosiče jmenujme alespoň dva pády do mírně tekoucích vod, propadnutí se do močálu (as. Glycerietum maximae), odhození vlastního batohu do potoka v severním Walesu, pěší výlet k moři spojený se vstupem do „dangerous area" charakteristické hojným vý-skytem různých druhů munice a účast na likvi-daci mobilního telefonu, nepovoleném vstupu na cizí pozemek, porušování dopravních před-pisů a návštěvě obchodu s potravinami v rybář-ských holínkách.
Sběrač-sanitář, potěšen příznivými referencemi o „zemi za kanálem" z úst sběrače-nosiče, od-cestoval do Anglie v letním období. Naučil se mimo jiné krotit jezevce pomocí burákového másla, což doložil i zdařilými snímky těchto mlsných šelem. Všude byl přijímán s otevřenou náručí, pouze místní ovce se k němu neustále točily zády. Tuto skutečnost sběrač-sanitář rovněž názorně fotograficky zdokumentoval.
Málem bychom zapomněli na pětidenní exkurzi do rakouských Alp a italských Dolomitů, jíž se „B6" zúčastnila v plném počtu. Tato historická událost se stala náplní další zprávy.
 
Příloha: Emajl sběrači-rezervě od zbytku Botanické šestky do tajgy a tundry v dalekém Finsku (III/96, v původním znění bez titulků):
Mily zberac rezerva! Zdravime Te z Brna. Jestli si myslis, ze tady klepe jaro na dvere, tak jsi na skaredem omylu.
Zase na dnesek napadlo asi 20 cm noveho snehu a vcera do-cela prituhlo.
Myslime, ze jaro v klidu stihnes nejdriv ve Finsku a pak teprve tady. Zberac nosic se z Anglie vratil zdravy, zivy,
obtizen literaturou a znalostmi o Turbovegu. Jiste Ti poda po-drobnou zpravu, jen co se vzpa-matuje. Email jsme se pokousely poslat uz driv. Ale pocitac s nami misty odmital spolupracovat. Doufame, ze uz to vyslo. Co noveho ve skole: pakoekologie: cumime do lup a kreslime a kreslime. Kubicek je sladky, ale uz tak neradi (nerad). (Nezapomen, ze cestina ma hacky a carky!) Zpravidla je totiz rad, ze stoji a mluvi, s odkazem na to, ze vcerejsi noc byla ponekud dlouha. V determinacnim jsme zvladli mrkve a ostrice. V podstate se da rict, ze je ted poznavame z jedouciho vlaku, jiste si to umis predstavit. Kvetena = idylka jako obvykle. Seminare zatim vyplnil Bramborik sinicema. Zitra je misto seminare prednaska Relichove o Arabidopsis thaliana - bude z ni pani profesorka. Terenni cviceni bude v Ceskem Krumlove 3.-7. cervna.
A na zaver vtip: - Vis jaky je rozdil mezi inteligentnim muzem a Yettim ? - Nevis ? - Yettiho uz dvakrat videli.
(Jak vidíte, drazí čtenáři, ma-jí v „B6" převahu ženy - pozn. ed.)
Vzpominame na Tebe
BOTANICKA "6"
 
(Publikováno ve Sborníku prací a studií Botanické šestky MU Brno 1996-1998.)

Titulní stránka Katedry systematické botaniky a geobotaniky