RECEPT NA VOLEBNÍ GULÁŠ PODLE SBĚRAČE-VŮDCE
 
Jdu do obchodu a koupím gulášek Vitana. Přidám trošku nakrájené cibulky, kterou ukradnu doma ve spíži. Dále přidám dle volby hrubě nakrouhané exempláře Pleurotus cornucopiae anebo Hirneola auricola-judae. Dále možno ochutit troškou kečupu a/nebo přisypat drobátko papriky. A dlabat a dlabat a dlabat...
 

 
Pro zvláště mykotrofně orientované kolegy uvádíme jako přídavek dnes již historický recept na
 
BRNĚNSKOU BOTANICKOU SMĚS DLE SBĚRAČE-NOSIČE
 
Tento pokrm je vhodné připravovat zvláště tehdy, přineseme-li si z botanické exkurze spoustu hříbků, žampiónů, bedel a jiných jedlých (nebo alespoň jedle se tvářících hub), už po cestě slintáme při pomyšlení na houbo-vou smaženici či podobnou chutnou večeři, ale jakmile doma houby očistíme, zbavíme nežádoucích spolustolovníků a nakrájíme, zjistíme, že z té hrstky, kterou jsme uznaly hodnu požití, se moc nenajíme. Abychom si nemuseli nechat zajít chuť na vzácné dary přírody a neodbyli se něčím tak nezdravým, ba přímo jedovatým, jako je salám, párek, paštika či tlačenka, vymyslela jsem (a také vyzkoušela a bez následků přežila) následující recept.
 
Pro jednu osobu potřebujeme:
hrst již zmíněných hub
1/2 větší červené papriky
hrst ovesných vloček
čtyřprstou špetku rozinek (tj. takové množství, jaké zvládneme pobrat čtyřmi prsty)
sůl, vodu a rostlinné máslo Alfa
 
V kastrolku rozpustíme lžičku Alfy, na ní zpěníme houby, mírně podlijeme vodou, osolíme a dusíme. Když jsou houby poloměkké, přihodíme ovesné vločky a rozinky a dále dusíme asi 5 minut. Nakonec přidáme na nudličky nakrájenou syrovou papriku, promícháme a odstavíme z plotny. Servírujeme nejlépe do porceláno-vých misek s botanickými motivy (muchomůrky aj.) a ihned podáváme. Jako příloha je vhodný chléb či jiné pečivo.
 
TAK DOBROU CHUŤ A NEOTRAVTE SE !
 

 
Ovšem co jiného by vědci mohlo přinést větší radost než objekt, který by se mohl stát předmětem jeho bádání? Jistě s námi budete souhlasit, že takové vnitřní uspokojení mu nemohou přinést ani radovánky typu „víno, ženy, zpěv". Proto do třetice pro Vás máme návod na pěstování:
 
PLÍSEŇ POVIDLOVÁ HRUŠECKÁ
(může být též brněnská, vizovická i jiná - její přirozené rozšíření se kryje s areálem pěstování švestek a výroby povidel)
 
1) Natrháte dostatečné množství švestek ve vyšším stupni zralosti až nižším stupni přezrálosti (lze je i sbírat ze země, což je bezpečnější). Nejvhodnější počasí pro tuto činnost jest „typical british".
2) Natrhané ovoce opláchnete (pokud jste pracovali v „the most typical british weather", není toho ani zapotřebí) a vypeckujete.
3) Podle technického vybavení domácnosti švestky bez pecek pomelete či pošrotujete na masovém mlýnku, v kuchyňském mixéru či robotu. Někteří autoři doporučují pro zjednodušení tento bod vynechat a přikročit rovnou k bodu 4).
4) Hmotu nalejete do kastrolu, pekáče či kotle (podle množství) a vaříte na plotně, v troubě či na otevřeném ohni, přičemž ji až do zblbnutí (svého) a do zhoustnutí (jejího) mícháte. Budoucí povidla budou v této fázi bublat a klokotat jako bahenní sopky v rezervaci Soos, budou na Vás prskat, čímž Vám způsobí popáleniny 2.-3. stupně, ale nenechte se ničím odradit od míchání. V počáteční fázi vaření je též vhodné přidat do švestkohmoty cukr (přiměřeně!), aby byla pro plísně za-jištěna dostatečně energeticky bohatá výživa. Povidla se též budou po přidání cukru snáze připalovat, takže si užijete mnohem víc legrace.
5) Jakmile hmota zhoustne natolik, že odpadává v kusech od vařečky, nacpěte ji do čerstvě vymytých, vy-vařených a proudem horkého vzduchu vysušených zavařovacích sklenic a uzavřete celofánem. Pak výsle-dek svého mnohahodinového úsilí odneste na tajné místo do spížky a ukryjete tak dobře, aby jej nikdo nepovolaný „nesežral". A budete se radovat, jaká to letos byla velká úroda švestek, že máte povidel na ce-lou zimu, a budou se Vám sbíhat sliny při představě povidlových buchet, koláčů či jiných poživatin. Tento bod je velmi důležitý, v žádném případě ho nelze vynechat, zvláště pak jeho poslední fázi!
6) Po 2-3 týdnech dostanete obavy, zda se povidla nezačala kazit, a okamžitě se jdete přesvědčit, v koutku duše do posledního okamžiku doufajíce, že tomu tak není. Samozřejmě zjistíte, že se Vaše obavy naplnily, což Vás nejprve přivede do stavu zoufalství a pak zuřivosti. Nakonec usoudíte, že pro několik bílých chomáčků plísně nesměle se krčících na jediném místě sklenice není ještě třeba propadat beznaději, sklenici otevřete, plíseň vydloubete a postižená místa zasypete kyselinou sorbovou. Nato povidla opět uzavřete a vítězoslavně odnesete na tajné místo ve spíži. Radujete se, jak se Vám na tu „mrchu plíseň" podařilo vyzrát (radost je nejlépe dát najevo hlasitým rykem či troubením, aby si to všechny plísně v okolí dobře zapama-tovaly).
7) Jakmile uplynou další 2-3 týdny, půjdete opětovně, jen tak „pro jistotu" zkontrolovat zásoby povidel. A co neuvidíte! Na povrchu této vzácné suroviny vesele bují plíseň, která se chytře vyhnula pouze místům posy-paným kyselinou sorbovou. Konečně máte, co jste chtěli !!
 

 
RECEPT NA SOBÁŠ PODLE SBĚRAČE-VŮDCE
 
1) Sedíte takhle jednou večer v Alterně (či v jiném podniku jiného jména), když tu jednoho z Vás napadne „Co kdybychom ...?" a druhý řekne „Tak jo."
2) Ráno se probudíte a ujistíte se, že jste si to nerozmysleli.
3) Vše je nutno důkladně promyslet, což je samozřejmě důvodem k návštěvě dalšího podniku.
4) Nejlépe rovnou přitom se rozhodnete vyloučit ze slavnostního aktu všechny příčumící v množství větším než malém.
5) Při návštěvě prvního úřadu zjistíte, že 2 měsíce, které jste si dali na přípravu, budou akorát tak stačit na vyřízení veškerých formalit.
6) Oslovíte dvě osoby vyvolené do nutného komparsu. Dá se čekat, že obě přikývnou, protože kdo by se nepřišel zadarmo najíst, že?
7) Dny plynou. Ještě stále si to můžete rozmyslet.
8) Nerozmysleli jste si to. Dobře Vám tak.
9) Rodičům to oznámíte zhruba den předem.
10) Raději s sebou neberte moc slušně vypadajícího svědka, jinak ho ceremoniářka postaví vedle nevěsty místo Vás.
11) Připustíte-li, aby onen slušně vypadající svědek objednával jednu lahvinku za druhou, pak vězte, že ten den se už jít fotit opravdu nemůžete.
12) Na druhý den uděláte na Prýglu bečku pro kamarády, kterým jemně naznačíte, proč se tam vlastně sešli. Někteří to po chvíli i pochopí, zatímco jiným to „bylo hned jasné".
13) Pomalu si zvykáte, že už Vás nebudou nazývat „svůdcem".
 

 
(Publikováno ve Sborníku prací a studií Botanické šestky MU Brno 1996-1998.)

Titulní stránka Katedry systematické botaniky a geobotaniky