STUDIUM REAKCÍ SILYLDERIVÁTŮ LINEÁRNÍCH FOSFAZENŮ S HALOGENIDY KOVŮ I NEKOVŮ, PŘÍPRAVA HETEROCYKLŮ FOSFAZENOVÉHO TYPU, STUDIUM JEJICH REAKTIVITY A STRUKTURY

 

I. Seitlová, J. Taraba, Z. Žák

Katedra anorganické chemie, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Kotlářská 2, CZ-611 37 Brno

V současnosti se v celé oblasti chemie projevuje stále větší snaha o syntézu nových látek. Jednak proto, abychom lépe poznali souvislosti mezi strukturou, reaktivitou a vlastnostmi sloučenin a také proto, abychom jejich nové vlastnosti využili v praxi. Toto platí i pro sloučeniny fosforu a dusíku s vazbami M-N=P; M = S, B, As, Ga a další.

V roce 1993 publikovali francouzští chemici P. Hemmoutu a J. Heubel své výsledky studia reakce chloridu fosforečného s hexamethyldisilazanem (HMDSA).1 Vyplývá z nich, že PCl5 reaguje s HMDSA nejdříve na "silylovaný" monofosfazen (Cl3P=N-SiMe3) a vlivem tepelné nestability produktu dále vznikají oligomerní fosfazenové produkty. Následnými reakcemi těchto produktů a jejich studiemi 31P-NMR se zabýval R. Allcock a A. Crane.2 Na tyto práce navazuje náš výzkum zabývající se metodami přípravy "disilylovaného difosfazenu" sumárního vzorce (Me3Si-NH-PCl2=N-PCl2=N-SiMe3) a studiem jeho reaktivity a struktury.

"Difosfazen" obsahuje dvě koncové (H)N-SiMe3 skupiny a proto ho lze použít jako reaktant v desilylačních reakcích s kovalentními halogenidy (SOCl2, SO2Cl2, BCl3, AsCl3, GaCl3...) za vzniku heterocyklů fosfazenového typu.

Výše uvedený způsob přípravy šestičetných heterocyklických látek je svým způsobem ojedinělý. Ze srovnání s jinými metodami přípravy těchto produktů 3, 4 vyplývá, že pomocí námi navrženého postupu se dají heterocykly připravit ve větším výtěžku i čistotě. Souborný přehled oblasti metod přípravy anorganických heterocyklických látek uvedl ve své souborné práci M.Witt.5

Pro analýzu molekulové a krystalové struktury byla využita rentgenová strukturní analýza i další dostupné analytické techniky (1H, 13C, 31P-NMR, IR, RA atd.).

Literatura

1. Hemmoutu P., Heubel J., Phosphorus, Sulfur, Silicon, 79, 97, (1993)

2. Allcock R., Crane A., Inorg. Chem., 38, 280, (1999)

3. Becke-Goehring M., Bayer K., Mann T., Z. Anorg. Allg. Chem. 346, 143, (1966)

4. Nuber B., Ziegler M. L., Z. Naturforsch. B 32, 134, (1977)

5. Witt M., Roesky H. W., Chem. Rev. 94, 1163, (1994)