Nominujte mladé lidi, kteří pomáhají k udržitelnosti

Zachraňují vzácná území i druhy, pomáhají vracet vodu do krajiny, komunikují veřejnosti problémy životního prostředí nebo třeba vzdělávají o klimatu. Jsou to srdcaři, co makají i ve svém volném čase. Přesto se o jejich práci málo ví a často musí bojovat s předsudky. Pomozte ocenit mladé lidi do 26 let, kteří planou pro ochranu naší přírody a prostředí. Nominujte je v kategorii Ekozásek na Environmentální Cenu Josefa Vavrouška. Kromě odměny 20 000 Kč a mediální podpory získá laureát či laureátka možnost stáže na některé z partnerských univerzit či firem.

8. 3. 2023 Nadace Partnerství Kevin Francis Roche


Michael Mikát při terénním výzkumu, zdoj: archiv Davida Čípa

„Ochrana přírody tahá za kratší konec. Proto je potřeba nadšení a schopnost improvizace, aby se dosáhlo kýženého výsledku, schopnost nestandardních postupů, ochota snížit vlastní pohodlí… Pak je šance vyhrát. Zásadní ovšem je, aby ochrana stála na odborných podkladech. Pevně doufám, že spousta dalších mladých lidí se zapojí. Důležité je nebát se,” říká entomolog Michael Mikát. Ekozásek roku 2020 získal za záchranu přírodní památky Na Plachtě, které hrozila likvidace developerským projektem.

V Ekozáseku ale ocenění nezískávají jen vědci. Cenou pro mladé do 26 let ověnčila odborná nezávislá porota i studentské hnutí Fridays for Future nebo popularizátorky udržitelného života na Youtube. Do finále se probojoval zakladatel spolku Pražská pastvina, propojující komunitní pastvu s ochranou cenných území a motýlů, průkopník myšlenek nerůstu nebo mládežnická delegátka OSN, která se zasazuje o aktivní zapojení mládeže do politických procesů kolem klimatu.

Moldan, Drápalová, Vlašín…

…Kohák, Librová, Fanta, Dejmal – jen zlomek osobností, které získaly Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos v ochraně přírody a životního prostředí. Kategorie Ekozásek naproti tomu hledá mladé lidi, kteří toho pro přírodu spoustu dělají, ale ještě o nich není tolik slyšet. Naděje eko hnutí, které půjdou ve šlépějích Josefa Vavrouška.

Josef Vavroušek v kanceláři, zdroj: fotoarchiv rodiny Vavrouškových

„Škoda, že z naší generace už Vavrouška takřka nikdo nezná. Měli bychom! Máme být na co hrdí a jeho práce nám má i po 30 letech pořád co předávat,” myslí si koordinátorka ceny Lucie Smolková z Nadace Partnerství. „Vavroušek byl dobrodruh, ekolog, filozof a dříč. Jako vysokoškolák projel s expedicí Lambaréné Afriku, kde si poprvé plně uvědomil, jak to vypadá, když si člověk zlikviduje podmínky k životu. O 21 let později se stal prvním porevolučním ministrem životního prostředí. Svými vizemi předběhl dobu. Uspořádal vůbec první konferenci o životním prostředí v Evropě, snažil se reformovat OSN. Díky němu máme alespoň nějaké zákony o ochraně přírody a krajiny – mnohé stále platné. Jeho snahy vést nás k lepší budoucnosti předčasně zmařila lavina.“

Již 26 let se udílí cena, která nese jeho jméno. Oceňuje, podporuje a rozšiřuje příklady konkrétních eko počinů, které mohou nadchnout další pro zapojení do cesty za udržitelným životem.

Znáte někoho, kdo dýchá pro zdravé životní prostředí a ochranu přírody? Nominujte ho nebo ji! www.cenajosefavavrouska.cz


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.