Rozhovory s doc. Alenou Žákovskou o klíšťatech a jimi přenášených patogenech

with Žádné komentáře
V časopise dTest a v Brněnském deníku najdete dva zajímavé rozhovory s doc. Alenou Žákovskou, která se zabývá patogeny přenášenými klíšťaty.
V Brněnském deníku najdete dokonce video, jak se provádí sběr klíšťat pro výzkum pomocí tzv. vlajkování.
Oba rozhovory dávají ucelené odpovědi na problematiku patogenů přenášených klíšťaty – Které nemoci klíšťata přenášejí a kolik lidí jimi ročně v Česku onemocní? Jaký je životní cyklus klíštěte a která vývojová stadia se živí krví člověka? Jak dlouho vlastně klíště žije? Můžeme nějak zabránit už samotnému přisátí klíštěte, anebo alespoň snížit pravděpodobnost, že si klíště vybere právě nás? Voní někteří lidé klíšťatům více než jiní?
Odpovědi na všechny tyto otázky a mnohé další dostanete ve zmíněných rozhovorech. Doporučujeme k přečtení!