Výjezdy studentů na zahraniční stáže

with Žádné komentáře
Magisterští studenti na našem oddělení díky podpůrným programům Erasmus či Freemovers absolvovali odborné stáže v zahraničí. Jaké zážitky a zkušenosti si ze stáží odnesli?
Petra Kompaníková

Termín stáže: září 2019 – prosinec 2019

Místo stáže: Aarhus university, Aarhus, Dánsko

Proč jsi vyjela zrovna tam?

Vďaka nášmu laboratóriu som sa poznala s doktorkou Alenou Salašovou, ktorá v Aarhuse pracuje na pozícii postdoc v laboratóriu profesora Andersa Nykjaera na Aarhuskej univerzite. Keď som sa rozhodla, že by som rada vycestovala a získala skúsenosti aj z iného laboratória, skúsila som šťastie a napísala jej či by ma nebola ochotná zobrať. Alča bola tomu otvorená a vysvetlila mi načom pracujú a čo by som sa mohla naučiť. Zaujala ma vtedy najmä práca s modelovým organizmom Danio rerio a.k.a. zebrafish.

Co jsi tam jela zkoumat / naučit se?

Naučila som sa prácu s rybami ako takú, mikroinjekcie či prácu s bunkami, s ktorou som nemala toľko skúseností. Celkovo som sa snažila pomôcť mojej školiteľke v Dánsku s jej projektami.

Co sis z výjezdu odnesla?

Dánsko mi ostane v pamäti najmä pre ich systém „bez hierarchie“, kde každý počúva každého (má to samozrejme aj svoje nevýhody) a necítila som také nadradené správanie voči mladším, začínajúcim študentom. Toto mi pomohlo menej sa báť a viac komunikovať svoje nápady a postrehy. Samozrejme musím spomenúť častu komunikáciu v odbornej angličtine (Alča je Češka takže to nebolo 100%) ale aj hovorovej v meste a na výletoch. Toto mi trochu v Čechách chýba. Celkovo som sa vďaka tejto stáži rozhodla pokračovať v štúdiu a ísť na PhD takže to výrazne ovplyvnilo môj súčasný aj budúci život.

Musela jsi kvůli stáži prodlužovat studium, nebo šla stáž skloubit i se zkouškami? Ve kterém semestru bys doporučil/a vyjet?

Nemusela som, pretože vrámci študijného plánu oboru, ktorý som študovala má v 3. semestri povinný iba jeden predmet vo forme prednášky. Tento predmet som ukončila skúškou vrámci skúškového v januári. Plus náhradu prezencie na povinnom seminári nášho oboru som mala dohodnutú ako prezentáciu naviac o mojom pobyte. Avšak semester predtým som si dala viac predmetov aby som mala dostatok kreditov. Ak niekto vie, že by rád využil možnosť vycestovať, určite by som si zistila možnosti, kam je možné ísť (môžu byť časové obmedzenia aj na tej strane) a následne pozrela študijný program, kde je najmenej povinných predmetov s prezenciou a/alebo kontaktovala garantov predmetu či by takýto výjazd umožnili.

Byla cesta přínosná, stálo to za to? Doporučila bys vyjet i ostatním? Proč ano/ne?

pk6
pk5
pk4
pk3
pk2

Jednoznačne. Jediné, čo ľutujem na mojej stáži je fakt, že som si ju nepredĺžila. Umožní Vám to spoznať iné laboratótium, ich fungovanie, myslenie ľudí/vedcov v krajine, ktorá ma nastavenie školstva a vnímanie vedy a vedcov trochu inak ako u Vás. A samozrejme rozhodovanie či pokračovať vo vede (ísť na PhD) na základe jednej skúsenosti (či už dobrej alebo zlej) je podľa mňa málo. Preto by som študentom oborov podobných/tých istých môjmu určite odporučila praktickú stáž. A teda samozrejme spoznať inú kultúru a mentalitu ľudí je vždy cenná skúsenosť do života.

Miroslav Micka

Termín stáže: září 2019 – listopad 2019

Místo stáže:
Karolinska Institutet, Stockholm, Švédsko
Jedná se o prestižní lékařskou univerzitu, jejíž součástí je Nobelovo shromáždění, které vybírá laureáty Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství.

Co jsi tam jel zkoumat / naučit se?

Jel jsem na pracoviště, které se specializuje na výzkum receptoru Frizzled, který je důležitý pro fungování Wnt signální dráhy. A s výzkumem tohoto receptoru jsem se tam jel seznámit.

Co sis z výjezdu odnesl?

Z mé zahraniční stáže jsem si toho odnesl opravdu hodně. Viděl jsem, jak výzkum funguje v jiné zemi a v jiné výzkumné skupině. Vyzkoušel jsem si práci v jiné laboratoři a při porovnání jsem viděl že naše laboratoře v Brně jsou vybaveny na světové úrovni. Dále jsem se naučil nové laboratorní metody, které jsem po mém návratu přivezl zpátky do Bryjalabu. A v neposlední řadě jsem potkal nové zajímavé lidi a taky jsem trochu poznal Švédsko.

mirek5
mirek4
mirek3
mirek2

Musel jsi kvůli stáži prodlužovat studium, nebo šla stáž skloubit i se zkouškami? Ve kterém semestru bys doporučil vyjet?

Vyjel jsem během svého magisterského studia během podzimního semestru ve druhém ročníku. Během tohoto semestru jsem měl totiž jen jednu povinnou zkoušku. Dostatek kreditů jsem pak dostal za absolvování stáže.

Byla cesta přínosná, stálo to za to? Doporučil bys vyjet i ostatním?

Zahraniční zkušenost je nedocenitelná a podstatně rozšiřuje obzory. Určitě bych všem doporučil, aby někam vyjeli.