Aplikovaná geografie a geoinformatika

Navazující magisterské studium v prezenční formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Termíny přihlášek

Co se naučíte

Geograficky lokalizovat (tedy určit polohu) lze osmdesát procent všech lidských činností. Nezáleží na tom, zda řešíme vhodné umístění nového obchodu, riziko sesuvu svahu, nebo zda analyzujeme změnu klimatu v následujících letech. Také můžeme sledovat dojížďku do zaměstnání, optimalizovat stanice pro přenos mobilních dat, vyhodnocovat výnosy na poli, měřit odlednění na Antarktidě či řešit bezbariérový pohyb ve městě.

Naše mezinárodní motto proto zní „Location matters“, tedy „na lokalizaci záleží“. Studium Aplikované geografie a geoinformatiky vám představí přinejmenším stovky ukázek z nepřeberného množství činností, kterými se naši absolventi zabývají.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

  • Preferujete prakticky zaměřené studium, po jehož absolvování budete mít na výběr z mnoha zajímavých a rozličných zaměstnání?
  • Baví vás poznávat nové souvislosti?
  • Vidíte potenciál v analýze či modelování prostoru a času?

Pokud odpovídáte ano, je studium v navazujícím magisterském programu Aplikovaná geografie a geoinformatika pro vás. Pro studium v tomto programu je vhodné mít absolvovaný bakalářský studijní program Geografie a kartografie s jednou z následujících specializací: Geoinformatika a regionální rozvoj, Geoinformatika a trvalá udržitelnost nebo Geografická kartografie a geoinformatika. Mezi přijatými bývají také absolventi bakalářských programů s příbuzným zaměřením z jiných, nejen českých, univerzit.

„Aplikujte, prostor čeká.“

Praxe

Celé studium je zaměřeno prakticky a aplikačně. V průběhu výuky budete řešit reálné příklady z praxe, jako je modelování eroze, analýza svozu odpadů, počet obyvatel zasažených povodňovou vlnou či vytvoření vlastní interaktivní webové mapové aplikace. Nedílnou součástí je také praktická výuka v terénu.

Kromě toho na vás čeká dvoutýdenní praxe v organizacích z řad veřejné správy, aplikačně zaměřených výzkumných institucí, neziskových organizací i komerčních firem. Rozhodnutí, kam chcete směřovat, je na vás, s naší podporou můžete počítat vždy. 

Chcete vědět víc?

https://cs-cz.facebook.com/GeografieBrno/

Uplatnění absolventů

Jako absolventi máte možnost širokého uplatnění a práce v oboru již během studia. V posledních pěti letech máme více nabídek práce než absolventů a naše absolventy potkáte prakticky všude. 

V případě komerčního sektoru můžete naše absolventy potkat ve firmách jako mapy.cz, openstreetmap.org, maptiler.org či windy.com. U veřejné správy jde o široké portfolio od městských úřadů (většinou v oblasti územního plánování), přes krajské úřady (především v odborech životního prostředí, regionálního rozvoje, dopravy či informatiky) až po ministerskou úroveň (vnitro, doprava, životní prostředí, místní rozvoj či zemědělství).

V případě výzkumných institucí působí naši absolventi v Českém hydrometeorologickém ústavu, Výzkumném ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví, v Centru dopravního výzkumu nebo třeba i na české vědecké stanici v Antarktidě.

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Navazující studium

Informace o studiu

Zajišťuje Přírodovědecká fakulta
Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční ano
kombinovaná ne
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Doba studia 2 roky
Vyučovací jazyk čeština
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Potřebujete zjistit něco o přijímacím řízení, TSP, termínech nebo máte jinou obecnou otázku?

Napište nám na prihlaska@muni.cz.

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Aplikovaná geografie a geoinformatika? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

prof. RNDr. Tomáš Řezník, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.