Textové pole: Aktuální informace
 






























 

 












Textové pole:  
Laboratoř molekulární nanotechnologie a nanomedicíny
 
Věda je život a v poznání je síla

Poslední aktualizace: 01. 05. 2017

Stránky slouží k informování o aktuálním dění a novinkách ve vědě a výzkumu

Stránky v tuto chvíli procházejí úpravami. Omlouváme se za dočasnou nefunkčnost některých odkazů. Prosím stránky otevírejte pomocí prohlížeče internet Explorer

Rok 2020

Liga proti rakovině praha

Mamma help brno

Moderní cílená léčiva jsou výzvou pro 21.století a pravděpodobně povedou k výraznému zlepšení terapeutických možností u vážných onemocnění včetně patogenů. Na modelovém systému bakteriofága byl navržen postup jeho eliminace fulerenem modifikovaným antibakteriálními peptidy. Navržené schéma možné interakce s bakteriofágem  bylo vybráno na obálku speciálního čísla časopisu Monatshefte fur Chemie Chemical Monthly.

COST Association COST Action CA15114

Anti-MIcrobial Coating Innovations to prevent infectious diseases (AMICI)

 

Infections and infectious diseases are a continuous threat to human health. According to the European Centre for Disease prevention and Control (ECDC), over 4 million people are estimated to acquire a HealthCare Associated Infection (HCAI). The AMICI-consortium is convinced that new methods, additional or alternatively to an appropriate use of disinfectants and antibiotics, are required to reduce microbial activity, associated infections and the increase of Antimicrobial Resistance.A potential and promising weapon against bacterial growth and possibly the development of multi-drug resistant bacteria has been found in AntiMicrobial (nano)-Coatings (AMC). In coatings fortified with an active ingredient, the ingredient is responsible for the elimination of the micro-organisms.

So far, little is known about the effectiveness of AMC application on surfaces, on the prevention of spreading infections and their impact on induction of multi-drug resistant bacteria in healthcare (e.g. hospitals, nursery homes). The presence of active substances in AMC may promote/induce resistance mechanisms which need to be understood. A balanced risk-benefit analysis of widespread application of AMC is needed to guide a â�‚�˜Safe-by-Design’ development and introduction in complicated chains with high demand for compliance such as healthcare.

AMICI brings together stakeholders from different countries and disciplines, including knowledge institutes, producers and processors of antimicrobial coatings, and organizations involved in the compliance with international standards on hygiene. The central aim is to evaluate the impact of (introducing) AMC in healthcare on the spread of infections and on the efficacy in fighting HCAI and bacterial resistance to current antibiotics.

 

(Descriptions are provided by the Actions directly via e-COST.)

Vyvrcholením práce na speciálním čísle časopisu Frontiers in Environmental Science byla příprava Editorial a následně také vhodné reprezentativní obálky. K výběru byly navrženy tři fotografie. Jako finální byla vybrána fotografie jarního lesa v oblasti Jinačovice lokalita Baba v nadmořské výšce 400 m. n. m. Na počátku června 2016.

Skenovací elektrochemická mikroskopie je dalším vhodným nástrojem pro charakterizaci povrch materiálů, sledování procesů na těchto materiálech (koroze). Kromě toho lze však uvedené technologie využít pro studium povrchových vlastností nových materiálů, včetně nanomateriálů a v našem zájmu především sledování efektu biologických molekul na jejich povrchu. Představení konceptu technologie společnosti Sensolytic se uskutečnilo v prostorách společnosti Metrohm Inula ve Vídni.

 

Časosběrné video měsíců Jupitera

 

Juno, která se dostala na oběžnou dráhu planety Jupiter, zaznamenávala během přibližování snímky, z nichž vzniklo působivé časosběrné video. Vůbec poprvé tak mají pozemšťané možnost vidět skutečný pohyb vesmírných těles, ne jen animaci.

 

 

Logo: EU Flag

COST is supported by the EU Framework Programme Horizon 2020

V praxi využívaná protinádorová léčiva často vykazují řadu vedlejších účinků. Cílem moderních způsobů aplikace účinných látek je maximální efekt na cílovou (nádorovou) a minimální interakce s normální (tělní) buňkou. Velmi rychlý vývoj pozorujeme ve využití nanomateriálů pro takové využití. Nanomateriály je možné upravit/modifikovat jak anorganickými/organickými a biologickými molekulami. Hlavním přínosem projektu pro klinickou praxi je získání nových poznatků o zvýšení bezpečnosti protinádorové léčby antracyklinovými antibiotiky. Z řady provedených studií je známo, že dochází k bodové mutaci v genu BRCA1 v buňce u nádorů prsu. V pilotním experimentálním modelu byl byla vybrána modifikace fulerenové struktury doxorubicinem. Pro zacílení nanotransportéru na nádorovou buňku je struktura modifikována řetězcem nukleové kyseliny vázající se na DNA nádorové buňky.

Laboratoř

Výzkum

Projekty

Publikace

Výuka

Konference

Popularizace

Polní lab

 

VIRY