Obsah:


XFree86 for OS/2

XFree86 for OS/2 jsou volně šířené (GPL) X-Windowsy pro OS/2. Jsou to tytéž Xy, které jedou pod Linuxem, FreeBSD a dalšími Unixy. Implementují protokol X11R6, srv. IBM PMX jedou nad X11R5, jsou vyvýjeny X consorciem a pod OS/2 je přenesl a dále se o ně stará pan H. Veit.

Současná verze je... asi 3.3.6 (jaro 2000)... Pokud chcete, tak si můžete přečíst ohlášení 3.2 tak, jak bylo zasláno do několika diskusních skupin. Kromě stránky H. Veita is můžete Xy stáhnout též z libovolného serveru zrcadlícího XFree86, jako např. v Česku sunsite.

XFree86 vyžadují TCP/IP. Takže buď použijete TCP/IP z Merlina či Warpa Connecta, anebo zakoupenou verzi IBM TCP/IP, anebo pokud máte jenom Warpa neConnecta tak můžete použít FreeTCP. Já jsem nějakou dobu jel XFree86 na Warpu neConnectu pod FreeTCP a pod 12 MB RAM a šlapalo to dobře.

Jak si vedou XFree86 ve srovnání s jinými, tedy už komerčními, Xy pro OS/2?

A proč to vlastně používat, když Presentation Manager je tak hezký?

Veškeré obrázky, které kreslím (např. všechny obrázky v mé dizertaci), pořizuji v Xfigu. Xfig je docela malý, rychlý na naučení, výstupní soubory jsou ascii (pokud si chcete něco naeditovat sami), Xfig jede i na všech Unixech, je zadarmo, je vektorový, vše lze popotahovat myší ale též měnit z klávesnice přes souřadnice, máte-li raději konstanty a přesnost než strhané zápěstí, a hlavně má výstup do PostScriptu i do TeXu, takže můžu používat libovolné symboly a kusy rovnic přímo v obrázku, a mám jistotu, že to bude hezky vypadat.

Možná se vám bude hodit:

Nějaké další linky na XFree86-OS/2 stránky (většinu z nich naleznete přes seznam ported applications, takže tohle je jen starý nepoužitelný seznam jež-je-mi-líto-smazat:


Pár mých oblíbených TCP/IP aplikací:

...vlastně seznam jsem přesunul na stránku s recenzemi, tj. se seznamem, takže tady by se měly vyskytovat jenom ty recenze. Jo, klikněte si na ty recenze pro seznam, anebo na obsah téhle stránky pro ty seznam těch níže zabudovaných textíků.


Netscape

Netscape pro OS/2 existuje v těchto verzích:

Likvidace černé díry po Netscapu 2.02

Jak killnout Netscape, když po něm na desktopu zůstane pouze černá díra? Nepomáhá WatchCat, death, ani nic jiného? Umí to jeden vykutálený program z roku 1992! Jmenuje se pmTree a je to IBM EWS. Postup je tento:
  1. Spusťte pmTree
  2. vyberte z menu Object, pak Top child
  3. několikrát zmáčkněte Ctrl/S (sibbling), až se Netscape zhroutí.
Zdroj informace: OS/2 FAQ.

There is also an announcement:

Web page that has some basic information about Communicator for OS/2, as well as a list of problems in the beta, and their status. There can be a list of OS/2 specific features that people have requested be changed or added.

Clear the Netscape URL history list

The code for nsURL_clear.cmd follows:
/* Clear the Netscape URL history list */
call rxfuncadd 'sysloadfuncs', 'rexxutil', 'sysloadfuncs'
call sysloadfuncs
parse arg netscape_ini
do i = 1 to 10
    result = SysIni(netscape_ini, 'URL History', 'URL_' || i, 'DELETE:');
end i


Pár další blábolů kolem WWW prohlížečů


Pár poznámek ke sdílení souborů

Občas není triviální nainstalovat správně sdílení disků skrze netbios, např. pres sambu na Linuxovém serveru. Pokud tenhle file sharing nemáte nainstalovaný již od prvotní instalace systému, tak vám to možná nepůjde nainstalovat, protože ten pitomý instalační program předpokládá PATH a LIBPATH kratší než 256 znaků. Místo, aby tohle oznámil, tak instalaci neprovede s nějakou divnou hláškou. Takže si na chvíli ty dvě proměnné z CONFIG.SYSu zkraťte a pak vraťte zpátky.

Na hobbes je balík peerinst.zip, který obsahuje instrukce pro ruční instalaci klienta pro sdílení souborů a tiskáren. Zde je "long description": The PEERINST.EXE program which comes with OS/2 and its File/Print and PEER client does not work on systems with various conditions, including many for no apparent reason. IBM has failed to issue a working fix for the issue, so I had to manually install the client to get SMB based File/Print networking functional. This is a simple text file which explains how to do it.

Another useful link: web version of the online presentation of the Warpstock Session Setting Up a SOHO Network is now available.


Zpět na mou hlavní OS/2 stránku