Trasa 1 (Ramzová - Šerák - Jeseník - Rejvíz)

Výchozím bodem je železniční stanice Ramzová, do které je poměrně dobrý dojezd, např. rychlíkem Praděd (Brno - Jeseník). Přejdeme hlavní silnici a kolem restaurace Kaťuša se dostaneme ke stanici lanovky. Zde si vyřešíme své první dilema trasy a to pěšky nebo lanovkou? Méně zdatným doporučuji lanovkou na Černavu, zde přestoupit a dále až na vrchol Šeráku (1351 m). Zdatnější mohou vyrazit po červené značce a ti nejodvážnější přímo po sjezdovce vzhůru a z Černavy dále po červené. Cesta vede lesem a je příjemně kamenitá. Kopec je skutečně dlouhý, v létě počítejte, že se zpotíte. Na rozcestí pod Šerákem ještě asi 300 m po modré a jste na Jiřího chatě. Občerstvení přijde vhod, gulášová polévka v chlebu je vynikající.

Z Jiřího chaty na Šeráku můžeme vyrazit po žluté značce a zvolna sestupujeme do údolí Staříče směrem k Jeseníku. Druhou, o něco delší možností, je vyrazit po modré (asi 250 m jdou společně) a lesem sestupovat na Obří skály. Cesta jde lesem, je na ní spousta kořenů a kamenů a je poměrně prudká. Obří skály jsou mrazovým srubem, tvořeným svory keprnické skupiny a lze zde snadno najít vyrostlice andaluzitu, granátu a staurolitu. Navíc je odtud krásný výhled na údolí Horní Lipové a Lipové-lázní, na protějším hřebeni začínají Rychlebské hory a je vidět mramorový lom Na Pomezí. Z Obřích skal začneme klesat po asfaltové cestě, která po asi 800 m protne původní žlutou značku, na kterou se napojíme. Cesta až do chatové oblasti Bobrovník je příjemná, vede lesem nebo po louce a svah není příliš prudký.

Skalní útvar Obří skály. Pohled od Obřích skal přes údolí Staříče na Rychlebské hory (lom Na Pomezí).

V Jeseníku musíme přetrpět beton a asfalt, projdeme vlastně celým Jeseníkem. Na Rejvíz vede několik cest. Pokud Jeseník znáte, je dobré projít město nejkratší cestou k řece Bělé, pokud se dobře nevyznáte, sledujte žlutou značku kolem nádraží a kousek od nemocnice přejděte na modrou nebo červenou. Z nich pak za řekou Bělou přejděte na zelenou značku a proti proudu řeky směřujete k Rejvízu. Tato cesta je sice značnou část po asfaltu, ale je nejpozvolnější a navíc její poslední čtvrtina je skutečně v pěkném prostředí. Po zelené běžte až do Dětřichova a pokud se jí budete dále držet, dojdete přes Mýtinku a Vysokou jedli na Rejvíz k bývalé Noskově chatě (dnes Penzion Rejvíz). Zvolíte-li v Dětřichově modrou značku, půjdete ještě asi 2 km po silnici a v první prudké zatáčce jdete po lesní cestě údolím Vrchovištního potoka. Cesta je pozvolně vzhůru, leč po asfaltu. Asi po třech kilometrech přejdete na hliněnou lesní cestu s řadou mokřadů a dojdete na hatě Mechového jezírka. Vřele doporučuji návštěvu, je to velmi romantické místo, zvláště večer. Odtud je to dále po modré nebo po zelené asi 1,5 km na Rejvíz k bývalé Noskově chatě. V pozdních hodinách je spojení z Rejvízu už velmi špatné, doporučuji mít zajištěný nocleh, příležitostí je celá řada.

Velké Mechové jezírko na Rejvízu. Atrakcí penziónu Rejvíz jsou vyřezávané židle podle místních štamgastů.

 O stránku zpět