Trasa 2 (Rejvíz - pásmo Orlíku - Videlské sedlo - Ovčárna)

Z Rejvízu doporučuji vyrazit nejpozději v 9 hodin ráno a to po žluté turistické značce. Cesta vede velmi pěkným lesem, cesta je pozvolná a po asfaltové cestě se jde jen malý kousek. Projdeme kolem Bublavého pramene až na Kazatelny (osamělá skála z kvarcitů s vložkami amfibolitů). Sestoupíme do údolí Černé Opavy, projdeme kolem hřbitova ruských vojáků a od Opavské chyty vystoupáme pod Orlík (1204 m). Odtud po asfaltové cestě a částečně lesem přijdeme na rozcestí Pásma Orlíku.

Bublavý pramen asi 2 km za Rejvízem. Skalní útvar Kazatelny.

Podržíme se žluté značky a velmi přívětivým terénem pokračujeme lesem po velmi příjemné cestě až do Videlského sedla. Tato část Jeseníků je málo navštěvovaná a o to je krásnější. Z Videlského sedla nás čeká velmi strmý výstup na Malý Děd (1355 m). Cesta je kamenitá a jedná se o nepřetržitý výstup kolmo k vrstevnicím o délce asi 3 km. Z vrcholu Malého děda je však krásný výhled na trasu, kterou máme za sebou, tj. Orlík a Medvědí vrch.

Pohled na pásmo Orlíku z vrcholu Malého Děda. Věž Pradědu - pohled z cesty mezi Švýcárnou a Ovčárnou.

Z Malého Děda sestoupíme k chatě Švýcárna, kde se můžeme dle libosti občerstvit. Poslední úsek (červená nebo zelené značka) k chatě Ovčárna je dlouhý už jen 4 km, ale stále po asfaltu. Zde je několik možností ubytování (Figura, Kurzovní, Ovčárna a Barborka) nebo pokud stihneme pendl na Hvězdu, můžeme sjet do údolí. Celková délka trasy z Rejvízu až na Ovčárnu je asi 25 km.

O stránku zpět