Trasa 1 (Vrátna - Chleb - Poludňový grúň - Stoh - Vrátna)

Výchozím bodem pro tuto trasu je chata Vrátna. Na Snilovské sedlo můžeme vystoupat po zelené (cca 2 hodiny) nebo se vyvezeme kabinkovou lanovkou (210,- Sk). Ze Snilovského sedla se vydáme po červené značce na Cleb (1646 m) a dále po úzkém chodníčku na hřebeni přes sedlo za Hromovým, Steny - južný vrchol, Steny - severný vrchol až na Poludňový grúň.

Vrchol Chlebu - pohled k chatě pod Chlebom. Pohled z Chlebu do Vrátnej doliny.

Z Poludňového grúně můžeme vyrazit odbočkou na Stoh a zase zpět. Výstup je velmi strmý a dlouhý, pokud je mokro cesta je nepříjemně kluzká. Odbočka zabere asi 2 hodiny chůze. Z Poludňového grůňa sestoupíme po žluté značce sjezdovkou na chatu Na Grúni. Svah Stohu je proti tomuto sestupu téměř rovina a pokud je přiměřeně pomoklo, je nejjednodušší sjet to na saních. V každém případě sestup zabere poctivou hodinku.

Vrchol Stohu (1607 m) z cesty na Stohové sedlo. Chata Na Grúni.

Chata Na Grúni nabízí příjemné posezení, výborně zde vaří a točí Zlatého Bažanta. Po přiměřeném občerstvení pokračujeme po žluté až do doliny na chatu Vrátna. Zde lze přespat za levné peníze v turistické části. Délka celé trasy je asi 14 km, časově je to pohodových 7 hodin, pokud nahoru vyjedete lanovkou.

 O stránku zpět