Trasa 3 (Králova studňa - Krížna - Ostredok - Ploska - Borišov)

Z horského hotelu vyrazíme po červené značce po příjemné kamenité cestě a mírným stoupáním přes Malú Krížnu dojdeme po hřebeni až k vojenskému objektu na Krížnej (1574 m). Za pěkného počasí je zde pěkný výhled - v. směrem je hřeben Nízkých Tater, s. směrem je hlavní hřeben Velké Fatry a j. směrem jsou Starohorské vrchy. 

 
Malá Krížna a cesta na Krížnu. Pohled z hřebenu pod Krížnou na jižní část Velké Fatry.

Červená značka pokračuje po travnatém chodníčku hlavním hřebenem Fatry. Terén je mírně zvlněný se závěrečným výstupem na nejvyšší vrch Ostriedok (1592 m). Je zde skutečně krásný rozhled po celé Velké Fatře, ale obvykle velmi větrno. Sestoupíme po úzké stezce až pod Suchý vrch a dále sestupujeme nízkým smrkovým porostem na salaš pod Suchým vrchem. Odtud dále na Chyžky a za nimi můžeme zvolit dvě varianty.

Krížna - pohled k severu na Plosků a Rakytov (na horizontu). Hlavní hřeben Velké Fatry z Krížnej směrem na Ostredok.

První možností je výstup po červené na Ploskú (velmi pěkný výhled) a pak sestoupit pře Červený grúň na chatu pod Borišovem, druhá možnost je modrá trasa, která je traversem pod vrcholem Ploskej a je schůdná pouze v létě (v zimně se jedná o lavinový svah). Na chatě pod Borišovem lze přespat, není-li volno, jsou poblíž dvě salaše. Určitě si v podvečer vylezte na Borišov (1509 m), stojí to za námahu.

Suchý vrch a za ním Ploská. Vrch Borišov - pohled od kóty Chyžky pod Ploskou.

Celková délka trasy je asi 14 km.

O stránku zpět