Kampus je bludiště s krásnými laboratořemi, a ještě hezčí kavárnou

Jana Česalová u nás již třetím rokem studuje lékařskou genetiku a molekulární diagnostiku, předtím chodila na Gymnázium Brno-Bystrc. Je členkou týmu Generace Mendel, se kterým loni slavila velký úspěch v mezinárodní soutěži iGEM neboli International Genetically Engineered Machine. Janě je 23 let a kromě přírodních věd se ráda věnuje umění a tanci.

8. 2. 2021 Barbora Kameníková

Foto: Helena Brunnerová

Čím jsi chtěla být jako malá?

Chtěla jsem být lékařkou nebo veterinářkou. Zbožňovala jsem obvazování tlapek plyšákům a stavění invalidních vozíčků pro panenky.

Proč sis vybrala zrovna lékařskou genetiku a molekulární diagnostiku?

Pro mě se jedná o ideální kombinaci medicíny a přírodních věd. Umožňuje mi se podílet na  zajímavých výzkumech a pomáhat lidem, to vše bez nutnosti nadměrného šprtání anatomie.

Co tě vedlo k výběru právě naší Přírodovědecké fakulty?

Zaujala mě možnosti praxe v průběhu studia. Fakulta totiž spolupracuje s mnoha laboratořemi světového významu.

Vybrala by sis ji znovu?

Rozhodně ano.

Jak se ti líbí prostředí, kde studuješ?

Momentálně studuji v prostředí svého obývacího pokoje, chtělo by to vymalovat, ale jinak nádhera 😊 Co se univerzitních prostor týče, kampus je takové bludiště s krásnými laboratořemi, a ještě hezčí kavárnou.

Jaký předmět na tebe nejvíc zapůsobil a proč?

Molekulární biotechnologie. V tomto předmětu nám přednášející představili principy nejrůznějších novodobých technologií, díky čemuž mi došlo, že člověk si mnohdy ani neuvědomuje, jaké možnosti věda nabízí.

Jaká je u nás možnost zapojení studentů do praktického výzkumu?

Poměrně široká, myslím, že si tu každý najde výzkum, který bude vyhovovat jeho vkusu.

Využila jsi již možnosti studia nebo pracovní stáže v zahraničí?

Zatím ne, ale do budoucna o nějaké stáži určitě uvažuji.

Jak ses dostala ke spolku Generace Mendel?

Jeden z přednášejících molekulárních biotechnologií se zmínil, že se zrovna buduje tým pro soutěž iGEM. A já si řekla, proč ne?

Co ti tvá účast v Generaci Mendel přinesla?

Kromě pár bezesných nocí hromadu zkušeností. Na vlastní kůži jsem si otestovala, co všechno obnáší nefalšovaný vědecký projekt – od shánění financí, přes samotnou práci v laboratoři, až po propagaci na sociálních sítích. Ale především jsem získala skvělou partu lidí, kteří dokážou i ve dvě ráno u piva rozebírat transformaci bakterií.

Jaké máš plány do budoucna?

Pokračovat v Generaci Mendel a ponořit se i do nějakého vlastního výzkumu z oblasti imunologie.